راه های درمان فشار خون

راه های درمان فشار خون

چگونه فشار خون بالا را تشخیص دهیم؟

برای اینکه تشخیص فشار خون بالا در شما داده شود باید سه بار فشار خون شما در زمانهای مختلف اندازه گیری شود و اگر در هر سه بار فشار خون بالا بود، آن گاه اقدام به درمان آن خواهند کرد. هیچ گاه با یک بار اندازه گیری فشار خون به خصوص اگر شما در حالتی که اضطراب دارید و به مطب پزشک می روید و ممکن است فشار خون بالایی را نشان دهید، تشخیص فشار خون بالا برای شما گذاشته نمیشود.

چرا فشار خون داریم؟

فشار خون شریانی ممکن است به دلایل زیر افزایش پیدا کند:

  • زیاد شدن ترشحات غدد داخلی
  • بیماری ها و اختلالات کلیوی
  • اختلالات عصبی

لازم به ذکر است که در اشخاص کاملا سالم، تحت شرایط خاص مثلا در اثر هیجان، دویدن، سرما و غیره موقتا فشار خون به میزان قابل ملاحظه ای بالا می رود و این نوع افزایش فشار خون پس از مدت کوتاهی و به سرعت به حال عادی و طبیعی بازمیگردد.

چگونه فشار خون را درمان کنیم؟

برای پیشگیری و درمان بیماری فشار خون، پیاده روی های منظم در هوای آزاد حداقل به مدت 5/1 تا 2 ساعت، فعالیتهای ورزشی مناسب، محدود کردن و یا کاهش مصرف نمک و غذاهای پرنشاسته و شیرین به خصوص برای افرادی که مستعد چاقی هستند لازم و ضروری است. استعمال دخانیات و مصرف مشروبات الکلی نیز به علت تاثیر نامساعد بر روی سیستم عصبی زیان بخش است و حتما باید کنار گذاشته شود.

برای درمان بیماری فشار خون، اقدام اساسی و بسیار مهم آرام کردن اعصاب بیمار و ایجاد شرایطی است که مغز او قادر به استراحت باشد. بنابراین گاهی اوقات اجرای یک برنامه ی کاری و استراحت مناسب به تنهایی کافی است که میزان فشار خون را به سطح عادی پایین آورد تا بهبودی اساسی حاصل شود. بیماری فشار خون نه تنها ناشی از کار شدید فکری و احساسات منفی مفرط مانند اندوه، اضطراب و ترس است بلکه در نتیجه کمبود فعالیتهای عضلانی نیز می باشد. لذا تحرک، ورزش و تربیت بدنی در جلوگیری از بیماری فشار خون بسیار موثر است و به عنوان یک نوع روش درمانی نیز به کار گرفته می شود. در برخی موارد، ورزش و تمرینات بدنی باعث می شود که مواد گشاد کننده ی عروق در خون ایجاد شود. برای درمان بیماری فشار خون ممکن است که لازم باشد با تجویز پزشک از داروهای پایین آورنده ی فشار خون و یا از داروهای آرام کننده ی اعصاب استفاده شود. بالاخره این موضوع را به عموم عزیزانی که ممکن است از نظر بالا بودن فشار خون نگران باشند یادآور می شوم که حتی اگر بیماری فشار خون پیشرفت قابل ملاحظه ای کرده باشد، در بیشتر موارد و به شرط رعایت نکات ذکر شده، امکان بهبودی کامل وجود دارد.

عوارض و علائم ناشی از فشار خون چیست؟

مشخص است هر اندازه فشار خون نسبت به میزان طبیعی بالاتر باشد، عوارض ضایعات و مرگهای نا بهنگام ناشی از آن نیز زیادتر و سریع تر خواهد بود. به طور کلی بالا بودن فشار خون باعث می شود که تمام سیستم های بدن دچار ناراحتی و آسیب شوند. اگر فشار خون به طور مزمن و یا ملایم بالا باشد، تدریجا و خرده خرده روی قلب تاثیر نامناسب می گذارد و ممکن است پس از گذشت چندی باعث بزرگ شدن غیر عادی و خطرناک قلب شود و ایجاد نارسایی قلبی کند و مجاری رگهای غذا دهنده ی قلب دچار تنگی شوند که در نتیجه، موجب دردهای قفسه سینه، آنژین صدری و سکته قلبی می شود. فشار خون بالا همچنین ممکن است روی کلیه ها اثر گذارد و منجر به نارسایی آن ها شود. اما اگر فشار خون به طور ناگهانی به میزان زیاد بالا رود ممکن است روی رگهای مغز اثر گذارد و باعث خون ریزی مغز، سکته مغزی، ورم مغز، اختلالات بینایی و غیره شود.

نظر به اینکه هیچ گونه مرز معین و مشخصی بین فشار خون طبیعی و فشار خون افزایش یافته وجود ندارد، لذه به طور اختباری مرز را جایی قرار می دهند که ددر سطوح بالاتر از آن خطر وقوع حوادث قلبی، عروقی بیشتر است. به عبارت دیگر در چنین سطحی از فشار خون، انسان به طور وضوح از درمان پزشکی سود خواهد برد. برای اطلاع از حد ذکر شده نه تنها باید سطح فشار خون دیاستولیک(فشار خون حداقل) را در نظر بگیریم بلکه باید فشار خون سیستولیک(فشار خون حداکثر)، سن، جنس و حتی نژاد را نیز در نظر داشته باشیم. به طور مثال بیمارانی که فشار خون حداقل آنها بالاتر از 90 میلی متر جیوه است باید درمان شوند تا از عوارض ناتوان کننده و خطر جانی آن دور شوند. اما اگر فشار خون حداقل، در یک فرد بالغ کمتر از 85 میلی متر جیوه باشد این میزان فشار خون طبیعی و مناسب شناخته می شود. اگر فشار خون حداکثر بیشتر از 160 میلی متر و فشار خون حداقل بیشتر از 95 میلی متر جیوه باشد، غیرطبیعی تلقی خواهد شد و اقدامات درمانی لازم و ضروری خواهد بود. نوع درمان دارویی در بیماران مختلف متفاوت است و پزشک ممکن است برحسب نوع بیماری برای یک بیمار داروی ادرارآور تجویز کند و برای یک بیمار دیگر ممکن است از داروهایی که روی سیستم عصبی تاثیر و فعالیت آن را کمتر می کنند، استفاده کند. در عده ای ممکن است از داروهای متسع کننده ی شریان ها و در عده ی دیگری ممکن است از مجموع چند دارو استفاده شود، هرگز نباید اهمیت و نقش جلوگیری از افزایش فشار خون را فراموش کنیم. در مورد فشار خونهای بالا از نوع ثانوی معمولا با رفع عواملی که باعث به وجود آمدن آن شده است، فشار خون برای همیشه بهبود خواهد یافت.