کاپینگ چیست؟

کاپینگ چیست؟

قهوه محصولی پیچیده با تنوع طعمی بسیار که تحت تاثیر نوع زیرگونه محلی، عمر درخت، ارتفاع از سطح دریا، روش برداشت محصول، شیوه ی پروسس آن، رست و .. است که می تواند طعم های بسیار متفاوتی داشته باشد. در نتیجه عنوان قهوه به تنهایی کافی نیست. این تنوع ما را ملزم به سنجش و توصیف قهوه های مختلف می کند. کاری چالش برانگیز اما مهم. کاپینگ به عملی اطلاق میشود که خصوصیات فیزیکی و چشایی قهوه را بررسی می کند. این کار به ما اجازه می دهد تا ویژگی ها، کیفیت و عیوب را اندازه گیری کنیم.

مطابق این ویژگی ها کاپینگ نه فقط راهی برای مقایسه انواع قهوه بلکه روشی است که برای کنترل کیفیت آن نیز استفاده می شود.

روند کاپینگ

دو روش برای کاپینگ وجود دارد: کیفی و کمی.

کاپینگ کیفی(Quality Cupping) :

معیاری است برای شناخت عیوب و یا ویژگی هایی که میتوانند طعم های قهوه را شکل دهند.

کاپینگ کمی(Quantity Cupping) :

معیاری برای اندازه گیری تنوع یا شدت مشخصه های قهوه یا به طور خلاصه برای مقایسه آن ها با یکدیگر است. ما میتوانیم یک سری از قهوه ها همچون قهوه های گواتمالا را در مقایسه با یکدیگر با توجه به شدت و تنوع مشخصه های طعمی و آروماتیک آنها مشخص کنیم که متعلق به چه گروه و دسته ایی هستند.

اساسا کاپینگ کیفی پروفایل کلی طعم قهوه را مشخص می کند اما کاپینگ کمی کلاس قهوه را مشخص می کند.

یک نوع متداول دیگر از کاپینگ نیز وجود دارد که کاپینگ فنی (Technical Cupping) نامیده می شود این روش اطلاعات بسیار مفیدی را به تولید کنندگان نشان خواهد داد. چرا که این روش تمامی خصوصیاتی که ممکن است در طی فراوری خیس (Wet Process) تغییر کرده باشند را اندازه گیری می کند همچون دلیل وجود طعم های متفاوت که در قهوه می توان پیگیری کرد.

 کاپینگ قهوه های متفاوت در یک زمان اطلاعات بسیاری در مورد پروفایلهای طعمی آنها خواهد داد. قبل از کاپینگ از وزن کردن قهوه ی خود غافل نشوید.

کاپینگ فنی موارد زیر را مورد بررسی قرار میدهد:

کاپینگ می تواند یک روش رسمی برای اندازه گیری کیفیت قهوه باشد. البته بدین معنا نیست که کاپینگ مختص متخصصین قهوه است. دوست داران قهوه هم می توانند صرفا به خاطر علاقه ای که به قهوه دارند و شناخت بهتر قهوه در جلسات کاپینگ شرکت کنند. همین طور این روش به آنها کمک میکند تا بهانه ای برای بحث در مورد نوشیدنی که دوست دارند به دست آورند.

  • در مورد دانه ی سبز قهوه : ظاهر، تاثیر فرایند خشک کردن، درصد رطوبت، سایز، عطر و رنگ
  • در مورد دانه ی رست شده: کیفیت، همگن بودن، عیوب
  • در مورد چشایی قهوه: عطر آروما، شیرینی، اسیدیتی، بادی، طعم، بالانس، کیفیت طعمی یا عیب طعمی.