چای اولونگ ( اژدهای سياه)

چای اولونگ ( اژدهای سياه)

مركز تحقيقات  گروه صنايع غذايي شاهسوند:

چای اولونگ چایی است که به میزان کم تخمیر شده و خاستگاه آن کشورهای چین و ژاپن می باشد. این نوع چای از برگ های گونه ای از گیاه چای به نام Camellia Sinensis بدست آمده و حاوی فلاونوئیدها و آنتی اکسیدان هایی است که سبب خنثی شدن رادیکال های آزاد مضری می شود که ما از محیط پیرامون خود کسب می کنیم. شایان ذکر است که منفعتی که ما از نوشیدن چای می بریم بخاطر وجود فلاونوئیدهای موجود در چای می باشد.

سرطان

چای اولونگ بدلیل پروسه تخمیر حاوی انواعی از آنتی اکسیدان های خاصی می باشد که تئاروبیگین و تئافلاوین نامیده می شوند و در مقایسه با چای سبز در سطح بالاتری قرار دارند. آنتی اکسیدان ها بویژه در پیشگیری از سرطان عامل مهمی هستند. بررسی و نقد “Journal of the American College of Nutrition” در سال 2002 گزارش می دهد که آنتی اکسیدان های حاصل از چای مستقیماً به بسیاری از مواد سرطان زا چسبیده و خطر ابتلا به سرطان را کاهش می دهد. گزارش دیگر دریافت شده از طریق دفتر روزنامه نشان می دهد که مصرف 10 گرم چای اولونگ در 1 لیتر به بهبود وضعیت بیماران مبتلا به سرطان غیر توموری پوست کمک می کند. چای اولونگ در مقایسه با چای سبز به دلیل موثر بودن آن در برابر اکسیداسیون در مقام دوم قرار دارد.

پوسیدگی دندان

چای اولونگ با مهار کردن باکتری هایی که می توانند موجب پوسیدگی دندان و سرطان دهان شوند به سلامت و بهداشت دهان و دندان کمک می کند. این چای از چسبیدن باکتری ها به سطح دندان های شما جلوگیری کرده و تولید اسید باکتریایی را کاهش می دهد. همچنین نوشیدن چای اولونگ می تواند به جلوگیری از تجمع پلاک کمک کند.

سلامت قلب

نوشیدن بطور منظم چای اولونگ به کاهش خطر بیماری های قلبی عروقی ارتباط دارد. براساس مطالعات انجام شده در سال 2004 در “Archives of Internal Medicine” ، نوشیدن دو فنجان از این چای در روز می تواند خطر ابتلا به فشار خون بالا را 45 تا 65 درصد کاهش دهد. بر طبق گزارش دکتر ماساتوشی ناکانو(Dr. Masatoshi Nakano) و همکارانش در موسسه دانشگاهی علوم پزشکی Aichi، چای اولونگ همچنین می تواند موجب کاهش سطح کلسترول شما شود. از آنجائیکه کلسترول با حملات قلبی ارتباط مستقیم دارد، کاهش سطح کلسترول می تواند موجب کاهش خطر ابتلا به حملات قلبی شود.

کاهش وزن

براساس مطالعات انجام شده توسط محققان دانشگاه Ehime ژاپن در سال 1999، گزارش شده است که چای اولونگ از بیماری چاقی و چرب شدن کبد در موش هایی که به مدت 10 هفته رژیم غذایی پرچربی داشته اند جلوگیری کرده است. در سال 2001، با مطالعات دیگری در “The Journal of Nutrition” گزارش شده است که نوشیدن چای اولونگ به مدت سه روز در مقایسه با نوشیدن همان مقدار آب کافئین دار و یا آب به تنهایی موجب مصرف انرژی و اکسیداسیون چربی بیشتری خواهد شد. چای اولونگ موجب افزایش متابولیسم شده بنابراین کالری سوزی بیشتری اتفاق افتاده، سرعت لیپولیز بالا رفته که همان فرآیند چربی سوزی می باشد و موجب جلوگیری از جذب چربی در رژیم غذایی شما می شود.

دیگر مزایا

نوشیدن چای اولونگ همچنین به پایین آوردن سطح قند خون در بیماران دیابتی، برطرف کردن التهابات پوستی، اگزما و کاهش خطر ابتلا به سنگ کلیه کمک می کند.

مرجع:

 http://www.livestrong.com/article/305058-what-are-the-benefits-of-drinking-oolong-tea