نقش چای در پیشگیری از انواع بیماری ها

نقش چای در پیشگیری از انواع بیماری ها

خواص دارویی چای

چای یکی از گیاهان دارویی با خواص بسیار مفید در پیشگیری و درمان بیماری هاست. با توجه به این که دم کرده این گیاه پرمصرف ترین نوشیدنی گرم در ایران است. لزوم توجه بیشتر پژوهشگران به این گیاه شگفت انگیز و کشف خواص گوناگون آن در پیشگیری و درمان انواع بیماری ها روز به روز بیشتر احساس می شود. با استفاده از این گیاه پر ارزش می توان از مصرف داروهای شیمیایی که عوارض جانبی بسیار نیز به همراه دارد کاست و گاهی نیز جانشین مناسبی برای برخی از داروهای شیمیایی پیدا کرد. در سالهای اخیر توجه پژوهشگران به مصرف چای و ترکیبات آن در مبارزه با بیماری های مختلف، بسیار افزایش یافت و با پژوهش های گوناگون روی جانوران هر روز خواص بیشتری از این گیاه شفابخش گزارش می شود.
امروزه در کشورهای پیشرفته توجه کارخانه های داروسازی به چای و انواع آن جلب شده و مصرف انواع مختلف چای های سبز و سیاه برای جلوگیری از بیماری های گوناگون به بازار عرضه می شوند که با استقبال روزافزون مردوم روبروست. بدین ترتیب عرضه این گونه محصولات در بازار منجر به رونق هر چه بیشتر صنعت چای در کشورهای مختلف شده است.
چای به عنوان یکی از مهمترین نوشیدنی های ارزان و گوارا در سراسر جهان مورد قبول واقع شده و مصرف آن رو به افزایش است. پس از آب چای پرمصرف ترین نوشابه ها در جهان است که نقش مهمی در تامین آب مورد نیاز بدن ایفا می کند و این امر مربوط به بی ضرر بودن این نوشابه است. توجه به پژوهش در صنعت چای و خواص شگفت انگیز این گیاه شفابخش در پیشگیری و درمان بیماری ها در جهان در چند دهه اخیر سبب تولید و پیشرفت تولید محصولات چای با ویژگی های دارویی گردیده است. چای منبع ترکیبات ضد اکسیدان و فلوراید می باشد. براساس تحقیقات صورت گرفته رابطه بین مصرف زیاد چای و کاهش ابتلا به انواع سرطان های دستگاه گوارش به اثبات رسیده است، هم چنین چای توانایی محافظت از بدن در برابر انواع سرطان دهان و ریه را داراست.
امروزه توجه پژوهشگران به پلی فنلهای چای سبز و سیاه که مهترین آنها یکی از انواع کاتچین هاست جلب شده و روز به روز خواص جدیدتری از این ترکیبات پیدا می شود. پلی فنلهای چای در پیشگیری و تسریع درمان و جلوگیری از پیشرفت بیماری هایی نظیر سرطان مری، معده، لوزالمعده، روده بزرگ، روده کوچک، پوست، ریه و سینه و پروستات نقش دارند. این نقش از راه خاصیت ضد اکسید کنندگی، آنتی کلاستوژنیک در برابر ترکیباتی مثل پتاسیم دی کرومات و ترکیبات کرمیوم، خنثی کردن متابولیت های سمی و موتاژن های موجود در بدن یا تولید شده هنگام پخت غذا، جلوگیری از شکستن دی ان ای سلولها و … ایفا می کند. مصرف چای سبز نشان داده که در کاهش بیماری های قلبی عروقی از راه افزایش HDL کلسترول موثر است. چای در درمان لوسمی و کاهش پوسیدگی دندان، جلوگیری از انباشتگی آهن در کبد بیماران هموکروماتوز نیز اثر خوبی دارد. فلاونوئید های چای با کاهش میزان کلسترول نامطلوب موجود در خون، خطر بروز سکته مغزی را کاهش می دهد. هم چنین چای می تواند هم چون مانعی در برابر بروز رشد و تومورهای مغزی عمل کند. نوشیدن چای نیاز روزانه بدن را به پتاسیم و منگنز تامین کرده و بخشی از نیازهای بدن به عناصر دیگر را مرتفع می سازد. نوشابه چای دارای 2 تا 3 پی پی ام فلوراید است که نیاز انسان را به این ماده برطرف می کند. بیشترین اثرات دارویی مربوط به کافئین و پلی فنلهای چای است. ایجاد بی خوابی،افزایش فعالیت مغزی، رفع خستگی، افزایش سرعت تنفس، کاهش فشار خون و پادزهری سموم از خواص کافئین است.

نقش چای در پیشگیری و درمان انواع بیماری ها

چای سبز و سیاه و پلی فنلهای موجود در آنها نقش بازدارنده در برابر بسیاری از کارسینوژن ها دارد. جلوگیری از فعالیت کارسینوژن ها یکی از اساسی ترین استراتژی در کنترل سرطان است. سرطانهایی که ثابت شده است که چای اثر بازدارندگی در رشد آنها دارد عبارتند از: سرطان های پوست، ریه، مری، معده، کبد و … . چای همچنین نقش عمده ای در جلوگیری از سرطان پوست در برابر اشعه ماورا بنفش دارد. انواع چای ها میزان متفاوتی پلی فنل دارند که به عنوان کاتچین ها نام گذاری می شوند. چای سبز و سیاه علاوه بر خاصیت ضد سرطانی دارای خواص دیگری نیز می باشد:
از بین بردن سموم ایجاد شده در حین پخت در غذا، کاهش اثرات سو مصرف بعضی از داروها و کشیدن سیگار، کاهش انباشتگی آهن در بدن بیماران مبتلا به هموکروماتوزیس، جلوگیری از ابتلا به بسیاری از انواع بیماری های التهابی و عفونی، جلوگیری از شکسته شدن دی ان ای و تولید پراکسید در بدن و جلوگیری از فساد دندان.

چای و بیماری همو کروماتوز

هموکروماتوز یک بیماری است که به علت وجود مقدار زیاد آهن در بدن به وجود می آید. وجود آهن در رژیم غذایی برای حفظ سلامت بدن و به ویژه ساخته شدن سلول های قرمز و اکسیژن رسانی به سلول های بدن الزامیست. فقدان آهن می تواند منجر به کم خونی شود و وجود بیش از حد آهن نیز سمی است. بدن چند راه مختلف برای دفع آهن اضافه خود دارد. تجمع آهن در بافت های بدن می تواند باعث بیماری و آسیب دیدن بافت شود.
حال این سوال پیش می آید علل هموکروماتوز چه چیزهایی هستند؟ اضافه بار آهن ممکن است به علت جذب بیش از حد نیاز آهن توسط روده ایجاد شود. به این حالت اضافه بار آهن اولیه گفته می شود و یا این حالت معمولا به علت اختلالات ارثی به وجود می آید که به آن هموکروماتوز ارثی گفته می شود.
چای سیاه بازدارنده قوی در جذب آن بیش از حد از طریق روده در افراد سالم است. نوشیدن منظم چای غنی از تانن، جذب آهن را در افرادی که دچار انباشتگی آهن در کبد هستند کاهش داده و ذخیره آن را پس از یک سال به یک سوم مقدار ذخیره شده در گروه شاهد می رساند. نوشیدن چای به طور منظم با وعده غذای اصلی روزانه، فلبوتومی ها (فصد) را کاهش داده و یک راه مناسب برای معالجه بیماران هموکروماتوزیس با منشا ژنیتیکی است.

تاثیر مثبت چای سبز در بیماری دمانس

مطالعات ژاپنی نشان داد که چای سبز ممکن است در بیماری آلزایمر و دمانس عروقی(نوعی بیماری مغزی شایع که درآن عقل زایل می شود) مفید باشد. این مطالعه که در دانشکده پزشکی ساگا در ژاپن اجرا شد و در اولین کنفرانس بین المللی تحقیقات کیفی دمانس در لندن ارائه گردید روی 85 نفر با سن بیشتر از 80 سال صورت گرفت و در یک دوره دو ساله دنبال شد. نتایج نشان داد که 96 درصد از افرادی که روزانه 10 فنجان چای سبز نوشیدند هیچ آثار آسیب دیدگی نشان ندادند. از سوی دیگر 12 درصد از افرادی که کمتر از سه فنجان چای در روز نوشیدند، علائم مشخصی از بیماری را بروز دادند. همچنین تحقیقات نشان داد که چای سبز در درمان بیماری های عروقی مغز مثل سکته مغزی موثر واقع می شود.

منبع:

کتاب چایکاری و فناوری چای / تالیف: معظم حسن پور / ناشر: دانشگاه گیلان