طبع شما چیست؟

طبع شما چیست؟

انواع طبع:

بطور کلی چهار نوع طبع گرم، خشک، سرد و مرطوب وجود دارد. افراد صفراوی مزاج دارای طبع گرم و خشک، افراد سوداوی مزاج دارای طبع سرد و خشک، افراد بلغمی دارای طبع سرد و مرطوب و افراد دموی دارای طبع گرم و مرطوب می باشند.

برای شناختن مزاج خود به مقاله “مزاج خود را بشناسید” مراجعه نمایید.

نکته قابل توجه این است که اگر بدن فردی، میزان هر کدام از اخلاط چهارگانه در حال تعادل باشد، او دارای طبع معتدل است. ولی اگر به علل مختلف مانند تغذیه نامناسب، روحیات اخلاقی نامناسب و … دو یا سه خلط در خونش بالا رفته و با یکدیگر مخلوط شود، به طوری که از خصوصیات هر کدام از اخلاط چهارگانه در وجودش پیدا شده و باعث تغییر رفتار یا تغییر مزاج ظاهری او شود می گوییم فرد،  دارای طبع مختلط است.
علت اینکه گاهی اوقات فرد در یک روز، رفتارهای متفاوتی از تمام اخلاط نشان دهد نیز ممکن است همین امر باشد مثلا فردی که طبع اصلی اش سودا است در اثر اختلاط طبعش با صفرا، پرخاشگر ،‌منفی نگر و کم حوصله تر می شود.
بدترین نوع طبع مختلط از نظر جسمانی اختلاط دو طبع اکتسابی صفرا و بلغم می باشد و از نظر روانی اختلاط دو طبع اکتسابی صفرا و سوداست. به این ترتیب دارنده طبع مختلط صفرا و بلغم به بیمارستان و پزشک نیاز دارد ولی دارنده طبع مختلط طبع سودا و بلغم به علت از دست دادن تعادل روحی و روانی به روانپزشک نیاز بیشتری خواهند داشت.

علل ایجاد طبع گرم:

مواردی که موجب ایجاد طبع گرم می شوند عبارتند از: عفونت های مختلف، غم و شادی در حد اعتدال، خواب و بیداری در حد اعتدال،‌ بادکش کردن بدن (با پنبه و آتش) یا حجامت خشک، شنیدن خبرهای خوش و شادی آور، مصرف خوراکی های گرمی بخش (مثل زنجبیل، عسل، فسنجان، آبگوشت با گوشت بره و …)، مشاغل گرم (مثل آهنگری و شاطری)، ماساژ درمانی، دوره های مختلف سنی مثل دوره بلوغ، حاملگی، یائسگی، پوشیدن لباس گرم یا روغن مالی بدن و … .

علل ایجاد طبع سرد:

برخی از مواردی که باعث می شوند فرد طبع سرد داشته باشد عبارتند از: ترس شدید، زندانی بودن به مدت طولانی، غم و اندوه بیش از حد، استفاده از گیاهان سرد مثل کاسنی و بید، پرخوری، شادی بیش از حد، خواب زیاد، تحرک کم، لذت بیش از اندازه (مثل خوردن قرص های روان گردان)، شغل سردی بخش (مثل کار در سردخانه، قصابی)،‌استفاده زیاد از وسایلی مثل کولر یا پنکه که تاثیر سردی دارند، خوردن خوراکی های سرد مثل سوپ جو، آب دوغ خیار، ماهی سرخ کرده، ترشیجات و … .

علل ایجاد طبع مرطوب:‌

برخی از مواردی که موجب می شوند فرد طبع مرطوبی داشته باشند عبارتند از: خواب، آرامش، پرخوری، سنگ کلیه، بودن در جاهای رطوبت بخش مثل کار در شالیزار و حمام کردن با شکم پر، خوردن غذاهای رطوبت بخش (مثل آش،‌دوغ، کاهو و خوردن آب زیاد)، تماس با کولر و نشستن روی زمین مرطوب و سرد، تماس با چیزهای که گرمی لطیف می دهند و رطوبت را به جریان می اندازند مثل کار کردن در مزارع گل و گلخانه.

علل ایجاد طبع خشک:

برخی از مواردی که موجب می شوند فرد طبع خشکب داشته باشد عبارتند از: کم خوابی، کم خوردن غذا، مقاربت زیاد (نزدیکی جنسی زیاد)، استفاده زیاد از ملین ها (نرم کننده غذا)، مصرف ادویه هایی مثل فلفل، دارچین و زنجبیل،‌استحمام بیش از حد، استفاده از خوراکی هایی که موجب یبوست می شوند (مثل نعناع، موز و …)، خوردن خوراکی هایی که موجب خشکی در بدن می شوند (مثل بادمجان سرخ کرده، قهوه و آجیل)، داشتن حالات روحی شدید مثل خشم، غم، شادی، لذت و …، تماس با عوامل سردی که مانع رسیدن غذا به اندام ها می شود (مثل قرار گرفتن در آب سرد یا نشستن زیاد بر روی زمین سرد)، تماس با هر چیزی که بسیار گرم است و بر اثر آن نیروی بدن ضعیف می شود مثل کار کردن دائمی در کنار تنور و کوره آهنگری.

آیا طبع هر فرد قابل تغییر است؟

هر فردی دارای دو گونه طبع اصلی و اکتسابی می باشد.
طبع اصلی هر فرد، طبع مادرزادی اوست که از پدر و مادرش به ارث می برد. همچنین ممکن است طبع اصلی فرد با گذشت زمان، به علت تغذیه نادرست، شرایط آب و هوایی و شیوه زندگی نادرست تغییر کند و طبع جدیدی در او به وجود آید که به آن طبع اکتسابی می گویند.
ناگفته نماند که در میان موجودات زنده، مزاج انسان به میزان زیادی تغییر می کند ولی طبیعت یا مزاج حیوانات و گیاهان هیچ وقت به طور کامل تغییر نمی کند بلکه با توجه به شرایط آب و هوایی میزان گرمی، سردی، خشکی و رطوبت آنها کمی تغییر می کند. به عنوان مثال طبیعت سیر گرم است، در هر منطقه جغرافیایی که کشت شود فقط با توجه به شرایط آب وهوایی میزان گرمی آن کمی تغییر می کند اما به طور کلی تغییری در کیفیت آن از نظر گرمی به وجود نمی آید و هیچوقت طبیعت آن سرد نمی شود.
البته می توان مزاج تغییر یافته فرد را دوباره با اصلاح مزاج، به مزاج مادرزادی برگرداند.