شگفتی سلامتی با شكر قهوه ای

شگفتی سلامتی با شكر قهوه ای

تعریف شكر قهوه ای

 شكر قهوه ای قابل مصرف از یك تركیب ساكارز (شكرتصفیه شده) كه با مقادیری معین از ملاس بصورت لایه ای نازك برروی ذرات آن نشسته تهیه شده است. شکر قهوه ای دارای 5/3% (قهوه ای روشن) تا 5/6% (قهوه ای تیره) ملاس  می باشد. این محصول به سبب طبیعت رطوبت گیر ملاس آن ، مرطوب است. اندازه ذرات آن متنوع بوده و معمولاً از كریستال های شكر سفید كوچكترند. تولیداتی كه به منظور مصارف صنعتی بكار می روند ممكن است دارای دانه های ریزتری باشند كه قطر ذرات آن تقریبا” 35/0 میلی متر است.

خواص شکر قهوه ای

شکر قهوه ای بخاطر داشتن ملاس حاوی املاح مفید کلسیم ، منیزیم، روی و پتاسیم است. یکصد گرم شکر قهوه ای حاوی حدود 373 کالری است، درحالیکه در شکر سفید این مقدار به 396 کالری می رسد. با توجه به ساکارز و کالری کمتر در شکر قهوه ای (نسبت به شکر سفید ) مصرف آن به همه افراد توصیه می شود. روزانه خوردن یک قاشق سوپخوری شکر قهوه ای تامین کننده تمام مواد معدنی یاد شده می باشد.

موارد مصرف شکر قهوه ای

شكر قهوه ای بر حسب كیفیت، مزه، بو و قوام آن در تركیبات شیر، بستنی، خامه، شیرینی و مخلوطهای انواع كیك و بستنی بكار می رود. در اروپا و امریكا به این نتیجه رسیدند كه شكر قهوه ای  برای شیرینی پزی، مربا، كیك، تارت و پای میوه به مراتب بهتر از شكر سفید می باشد.

انواع خاصی از شیرین‌کننده‌ها مانند شکر قهوه‌ای، ممکن است در کنترل دیابت نوع دوم و سایر عوارض مرتبط با آن کمک کننده باشد. بسیاری از این نوع شیرین کننده‌ها حاوی مقدار قابل توجهی آنتی‌اکسیدان به نام ترکیبات فنولی هستند که به کنترل دیابت و عوارض قلبی عروقی آن کمک می‌کنند. به گفته‌ی پژوهشگران دانشگاه ماساچوست، انواع متعددی از این شیرین کننده‌ها همچنین نقش بالقو‌ه‌ای در مهار عملکرد یک آنزیم کلیدی مرتبط با دیابت نوع دوم دارند. شكر قهوه اي را بايد در جاي خشك ، خنك و كاملا نفوذ ناپذير به هوا نگهداري كرد تا از سفت شدن آن جلوگيري شود. مي توانيد بسته بندي شكر قهوه اي را در كيسه نايلوني ديگر قرار داده و در فريزر نگهداري كنيد. در اين روش بايد شكر قهوه اي را يك ربع قبل از استفاده از فريزر خارج كرده و بعد از برداشتن مقدار لازم بقيه آن را مجدداً به فريزر برگردانيد.

ترجمه و تدوين: مركز تحقيقات شركت شاهسوند زرين

References:

  • “Blackstrap molasses”. The World’s Healthiest Foods. Retrieved 6 September 2012.
  • http://en.wikipedia.org/wiki/Brown_sugar