انواع چای از نظر طعم و شکل

انواع چای از نظر طعم و شکل

چای قالبی (قرصی) (Brike tea)

این چای در چین برای صدور به تبت، آسیای مرکزی و روسیه ساخته می شود. بر اثر فشار وارده به دستگاه پرس، برگها و حتی ساقه های نازک و کوچک فشرده شده، به صورت قالبی یا قرصی شکل در می آید. برای این منظور ابتدا چای را بخار داده تا قدری نرم شده، سپس آن را با فشار درون قالبهای چوبی کرده، خشک و سفت می کنند. ابعاد معمولی هر قالب چای 30 در 20 و ضخامت آن 5/12 سانتی متر است. وزن هر قالب حدود یک کیلو گرم است و از نظر کیفیت معمولا چای های با کیفیت پایین را به این شکل عرضه می کنند و نوشابه حاصل از این نوع چای در قیاس با چای های خوب حدود یک ششم کیفیت را داراست. هم چنین گاهی اوقات خاکهای بسیار نرم چای را در قالبهای مخصوصی با فشار 60 تن بر 6 اینچ به صورت قرص در می آورند.

چای-قرصی
چای قرصی
چای-قالبی
چای قالبی
چای-قالبی-چیست
چای قالبی

چای نمک سود(Pickeled tea)

چای سبز را در برمه، تایلند و چین به صورت نمک سود مصرف می کنند ساکنان این نواحی برگ سبز را بخار می دهند تا پلاسیده شود و سپس برگهای نمدار را در ظرف سفالی روی هم ریخته، روی آن را می پوشانند و با نهادن یک سنگ بزرگ بر روی آن آب اضافی را خارج کرده، یا حتی در بعضی از نقاط چای بخار داده شده را با قدری نمک با فشار زیاد در داخل لوله بامبویی وارد می کنند. این چای سیلو شده یا هوا وارده نشده را به عنوان یکی از کالاهای صادراتی یا بازرگانی به حساب می آورند که در برمه با نام لی پوت(Leppet) و در تایلند با نام میانگ(Miang) موسوم است.

چای-نمک-سود
چای نمک سود

برای ساختن چای نمک سود نخست برگها را درون ظرف چوبی یا سفالی که کف آن متخلخل و با رشته های بامبویی ساخته شده است، ریخته، بر روی آب جوش می گذارند. پس از مدت 10 تا 15 دقیقه برگها را در گودالی که دیوار آن با سیمان اندود شده است می ریزند. قطر گودال 8/1 – 5/1 متر و گودی آن 8/1 متر است روی آن را الوار بندی می کنند و بر روی الوار سنگ میگذارند، تا فشار بر روی مواد داخل افزایش یابد و روی گودال را با بامبو و برگ مو می پوشانند. آن را به مدت 10روز تا 6 ماه به حال خود قرار می دهند. هنگامی که برگها را از گودال بیرون می آورند هنوز مرطوب و رنگ سبز روشن دارد ولی در معرض هوا به تدریج به رنگ تیره در می آید. برای مصرف معمولا این نوع چای ها را قبل از مصرف با آب نمک می شویند و سپس مصرف می کنند معمولا آن را با روغن، میگوی خشک و سیر به عنوان سالاد مصرف می کنند. چای نمک سود را دربسته های بامبویی 45 کیلو گرمی بسته بندی می کنند.

چای اولانگ(oolong)

چای اولانگ در جنوب چین تهیه می شود و از کلمه اولانگ (اژدهای سیاه) مشتق شده است. مهاجران چینی روش تهیه آن را در ساحل عاج اشاعه دادند و بهترین چای اولانگ از بوته های سیاه (سبز تیره) تهیه می شود. رنگ برگ این بوته ها سبز تیره است. برای تهیه این نوع چای برگها را در آفتاب به مدت یک ساعت یا بیشتر قرار می دهند تا پلاسیده شوند و سپس در سایه خنک می کنند و پس از مدتی زیرورو کردن مالش می دهند، در این حالت برگها به رنگ قرمز در می آیند و بوی خوش و ملایمی از آن متصاعد می شود. پس از تخمیر کوتاه مدتی برگها را داخل یک تابه آهنی برشته می کنند و سپس به طور متناوب چند مرتبه برگها را مالش داده و حرارت می دهند تا خشک شود. در حال حاضر برای تهیه چای سبز و چای اولانگ از ماشین آلات جدید استفاده می گردد.

چای های معطر

برای تهیه چای معطر(Flavoured tea) بر روی چای های مختلف روشهای فرآوری متفاوتی اعمال می شود که هر کدام طعم و ترکیب خاصی را در چای به وجود می آوردند. مهمترین چای های معطر عبارتند از:

1-    چای های میوه ای

چای های میوه ای به چای هایی گفته می شود که با استفاده از میوه ها یا اسانس طبیعی آن ها یا هر دو طعم دار شده اند.

1-1    چای با طعم آلبالو
1-2    چای با طعم آلو
1-3    چای با طعم آناناس
1-4    چای با طعم انبه
1-5    چای با طعم بادام
1-6    چای با طعم پرتقال
1-7    چای با طعم ترنج(برگاموت)
1-8    چای با طعم تمشک
1-9    چای با طعم توت فرنگی
1-10    چای با طعم زردآلو
1-11    چای با طعم سیب
1-12    چای با طعم شاه توت
1-13    چای با طعم کشمش سیاه
1-14    چای با طعم کیوی
1-15    چای با طعم گیلاس
1-16    چای با طعم لیمو
1-17    چای با طعم لیمو ترش
1-18    چای با طعم موز
1-19    چای با طعم نارگیل
1-20    چای با طعم نارنج
1-21    چای با طعم هلو

2-    چای با طعم ارل گری

چای سیاه معطر شده با طعم ارل گری که شامل چای و اسانس طبیعی ارل گری باشد.

3-    چای های شکوفه ای

چای های شکوفه ایی به چای هایی گفته می شود که با استفاده از شکوفه ها و اسانس های طبیعی آنها معطر شده اند.

3-1    چای با عطر شکوفه پرتقال
3-2    چای با عطر بهار نارنج
3-3    چای با عطر گل سرخ
3-4    چای با عطر گل یاسمن

4-    چای های ادویه ای

چای های ادویه ای به چای هایی گفته می شود که با استفاده از ادویه های مختلف یا اسانس طبیعی انها و یا هردو باشد.

4-1 چای با عطر دارچین
4-2 چای با عطر زعفران
4-3 چای با عطر زنجبیل
4-4 چای با عطر گشنیز
4-5 چای با عطر میخک
4-6 چای با عطر نعناع
4-7 چای با عطر وانیل
4-8 چای با عطر هل

5-چای هایی با طعم مواد خوراکی متفرقه

به چای هایی گفته می شود که با استفاده از قهوه، کاکائو، شکلات، تافی، کرم، کارامل و عسل طعم دار شده اند.

منبع:

کتاب چایکاری و فناوری چای / تالیف: معظم حسن پور / ناشر: دانشگاه گیلان