نخود

در بسته بندی های 450، 700 و 900 گرمی تعداد در كارتن : 12 بسته

در بسته بندی های 450، 700 و 900 گرمی
تعداد در كارتن : 12 بسته
نخود گياهي است يكساله و از خانواده حبوبات كه بلندي بوته آن به حدود 30 سانتيمتر مي رسد. ميوه نخود بصورت نيام و غلاف آن كوچك، ‌متورم و نوك تيز بطول 2 تا 3 سانتيمتر است كه در آن يك دانه نخود به رنگ نخودي يا سياه قرار دارد.
نخود از حبوبات مغذي و انرژي¬زا و پر مصرف است.
تركيبات شيميايي و فواید:
نخود داراي مقدار بسيار كمي ارسنيك¬، اسيد اگزاليك، اسيد استيك، اسيد ماليك و املاح كميابي نظير بر ، ليتيوم و مس است. ضمنا این دانه داراي موادي مانند لستين ، گالاكتان ، ساكاروز ،‌ دكستروز و سلولز می¬باشد.
نخود به علت دارا بودن اسیدهاي آمينه مختلف، ‌ويتامين¬ها و مواد معدني، غذاي بسيار خوبي است. همچنین مانند سایر حبوبات، فیبر بالایی دارد. فیبر محلول سیستم گوارشی را پاک می‌کند. این نوع فیبر، گلوکز و کلسترول خون را کاهش می‌دهد. همچنین نیاز به انسولین را در افراد دیابتی کم می‌کند. در بین گروه‌های غذایی؛ نخود، عدس و نخود فرنگی، پروتئین، کلسیم و آهن را به مقدار کافی و لازم برای رفع نیاز بدن فراهم می‌کنند.

• نخود تقویت‌کننده قلب بوده و در رفع یبوست‌های حاد و مزمن موثر است همچنین عضلات اسکلتی را تقویت می‌کند و به همین دلیل مصرف آن به ورزشکاران توصیه می‌شود.
• نخود دارای خاصیت ضد سرفه و سرماخوردگی است. این ماده غذایی سیستم ایمنی بدن را تقویت می‌کند بنابراین به افرادی که دارای بیماری‌های خود ایمنی مانند ام‌اس هستند نیز توصیه می‌شود.
• نخود از بین برنده انگل‌های روده، برطرف‌کننده درد سینه و تنگی نفس، تقویت‌کننده ریشه مو بوده و برای درمان زردی، درمان دردهای کلیه و افزایش حافظه موثر است.
• نخود به دلیل دارا بودن منابع غنی کلسیم برای درمان پوکی استخوان بسیار سودمند است و مصرف آن در دوران رشد استخوان‌ها و دندان‌ها توصیه می‌شود.
• چنانچه نخود با عسل ترکیب شود و به صورت یک پماد درست شود به عنوان التیام دهنده زخم‌ها مفید خواهد بود.
خواص آب نخود
• خوردن آب نخود پخته با قدری نمک، بازکننده‌ی گرفتگی‌ها، مُدر و برای درد سینه و زخم‌های ریه مفید است.
• خوردن آب خیس کرده نخود برای کاهش ورم لثه‌ها و تسکین درد دندان مفید است.