چطور پای «شاهسوند» به خانه های مردم باز شد

Home/اخبار شاهسوند/چطور پای «شاهسوند» به خانه های مردم باز شد

چطور پای «شاهسوند» به خانه های مردم باز شد

زهراکیوانلو – این روزها دیگر کمتر کسی است که با نام شاهسوند آشنا نباشد؛ آشپزخانه های ایرانی بی شک یکی از محصولات این برند شناخته شده موادغذایی را در خود جای داده اند؛ از چای و برنج ایرانی اش گرفته تا حبوبات، غلات، انواع دمنوش و… اما ظهور این برند با کیفیت از کجا بود؟ چطور شد که پای «شاهسوند» به خانه های تک تک مردم ایران باز شد و به محصول ثابت سبد غذایی مردم تبدیل شد؟ آیا شکل گیری، رشد و تثبیت این موقعیت کار ساده ای بود؟ این ها سوال هایی است که با محمدسعید فیصل مدیر گروه شرکت شاهسوند در میان می گذاریم تا بیشتر از پیشینه این برند بدانیم. فیصل که این روزها به عنوان یکی از کارآفرینان برتر صنعت غذایی کشور شناخته می شود، ساعتی را با ما به گپ و گفت نشست و از روزهای ظهور تا موفقیت برند «شاهسوند» گفت. در این گفت و گو با ما همراه باشید.

حجره پدری؛ آغاز راه تجارت

مدیرعامل شرکت شاهسوند روایت هایش را از روزهای دوره نوجوانی آغاز می کند؛ روزهایی که برای او آغاز راه تجارت بود: «شروع فعالیت  اقتصادی من به دوران تحصیلم برمی گردد که از سال 63 شروع به کارکردن در حجره پدری ام کردم و در حوزه شناخت چای به فعالیت می پرداختم. البته در کنار آن به خرید و فروش و بسته بندی زعفران نیز می پرداختم. در آن زمان دستگاه مثقالی و پرس خریداری کردم و آنقدر آن دستگاه برای من لذت بخش بود که اگر امروز یک دستگاه پیشرفته تی بگ  را خریداری کنم برایم لذت بخش نیست. اما آن سال ها نه تنها تشویق بلکه بسیار شماتت هم میشدیم چون این کار برای پدرم افت داشت اما با این وجود سراغ عطاری ها رفتیم و برای آنها خدمات بسته بندی انجام  می دادیم. پس ازکسب درآمدهایی با پافشاری از پدرم اجازه خرید موتور را گرفتم که سال بعد آن را به ماشین تبدیل کردم و چون گواهی نامه نداشتم مورد قهر خانواده قرار گرفتم.»

وی می افزاید: پس از آن برا ی خدمت سربازی آماده شدم وبه منطقه اعزام شدم و در نهایت در یک سال پایان خدمتم به مشهد آمدم و در آن زمان با یکی از دوستان خود یک کارگاه از پدرم اجاره و با بازسازی آن یک کارگاه بسته بندی راه اندازی کردیم و کیسه های 50 کیلویی حبوبات را خریداری و پس از پاک کردن، بسته بندی و توزیع میکردیم.

تجربه ای از اولین شکست

فیصل از اولین ضررهای مالی وتجربه اولین ورشکستگی زندگی تجاری اش می گوید: « پس از یک سال فعالیت در بسته بندی و فروش حبوبات به دنبال حساب و کتاب رفتیم و آنجا بود که ما با اولین تجربه ورشکستگی مواجه شدیم و به این نتیجه رسیدیم که این کار خوبی برای ما نیست. بنابراین پس از اتمام سربازی رسما حجره پدری ام را تحویل گرفتم و از آنجا که صنعت چای شغل آبا و اجدادی ام بود فعالیت جدیدم را در این زمینه آغاز کردم و با توجه به اعتبار پدرم و توصیه های ایشان در زمینه درستکاری و صداقت در کار، پس از یک سال جزو بزرگترین تجار چای ایران شدم. اما متاسفانه با توجه این که هر پیشرفتی با معضلاتی همراه می شود، این گونه بود که پرونده تعزیرات برای شاهسوند باز شد!»

آغاز ماجرای پرونده ای که در پی یک سوء تفاهم به وجود آمد و 2 سال زمان را به عقب برگرداند .

مدیر شرکت چای شاهسوند صحبت هایش را ادامه می دهد و از ماجرای پرونده تعزیراتی خود می گوید: ماجرای پرونده تعزیراتی من در تاریخ 2 مهرماه سال 1373 آغاز شد و در شرایطی کاملا ملتهب و سیاسی و طی بررسی شبانه ساعت 9 روز بعد برای کالایی که اصلا در لیست سازمان حمایت از حقوق مصرف کنندگان نبود رای علیه من باجریمه ای 3 برابر دارایی ام صادر کردند. جالب این که روز بعدش هم مغازه من پلمپ شد!

او یادآور می شود : پس از پلمپ شدن مغازه به دنبال پیگیری پرونده ام رفتم و در همان زمان یک شرکت دیگر راه اندازی کردیم. پیشنهاد دادم چای خارجی را بسته بندی کنیم و اگرچه آن زمان کارخانه ها مجهز نبود اما پس از 6 ماه اولین بسته را طراحی کردیم و به مرحله انتخاب اسم چای رسیدیم.

ماجرای انتخاب نام چای شاهسوند

حتما برای شما هم مثل خیلی از مردم ایران این سوال به وجود آمده است که نام چای شاهسوند از کجا آمده است؟ فیصل خود این گونه ماجرای انتخاب نام شاهسوند را روایت می کند: «می خواستم اسمی که برای چای انتخاب می کنیم یک نام جدید باشد اما همکارانم معتقد بودند اسمی که انتخاب شود باید مشابه نام های داخل بازار باشد؛ آن زمان هم چای ؟؟؟؟ بورس بازار بود. آن روزها نیز کتابی می خواندم که در آن به کلمه شاهسوند اشاره شده بود که به معنای سربازان رکاب آقا امام زمان (عج) بود، این شد که گفتند این اسم را برای کالای ایرانی انتخاب کنیم چون معنای خاصی دارد. همکاران راضی شدند و شروع کردیم به تجهیز کارگاه و چاپ جعبه ها، اما این شرایط هم برای من دوامی نیافت و پس از 2تا 3 ماه همه شرکا سهم شان را برداشتند و رفتند و وظیفه شرکت به تنهایی بر دوش من افتاد! سهم من هم شد مقداری از جعبه ها و کارتن ها باقیمانده…»

روزی که تمام چای های شاهسوند را از بازار جمع کردم!

این کارآفرین موفق کشورمان در ادامه از روزهایی که با سختی به موفقیت و پیشرفت انجامید اشاره می کند و می گوید: دوسال طول کشید تا مغازه فک پلمپ شد که به محض باز شدن مجدد شروع  خوبی داشتم و پس از شش ماه به حالت فعالیت اولیه برگشتم. آن زمان به فکر افتادم باقی مانده جعبه ها را تبدیل به پول کنم، بنابراین چای خریداری و بسته بندی می کردم و اعتماد افراد به من موجب فروش محصولات می شد. پس از شش ماه درخواست مشتری ها برای خرید چای بسیار عجیب بود، به همین دلیل به فکر راه اندازی کارگاه افتادم و طی 15 روز آن را تجهیز کردم، کار به شکل گسترده تری آغاز شد اما پس از مدتی متوجه شدم بخاطر اینکه آمار کسری رصد نشود از انبارم سرقت شده است و در نهایت مشخص شد 800 کیلو ماسه وارد چای های بسته بندی شده و توزیع گردیده است ! این اتفاق باعث شد طی فراخوانی تمام بسته های چای در بازار را جمع آوری و برگشت بزنیم. که این امر موجب شکستی مجدد شد و البته تجربه ای دیگر …

محمد سعید فیصل

و بازهم یک شروع دیگر…

مدیرعامل موفق شرکت چای شاهسوند روایت هایش را با یک شروع دوباره در این تجارت ادامه می دهد: «بعد از این اتفاق تلخ بار دیگر کارم را دوباره از سر گرفتم ولی این بار سیاستم این بود که خودم نظارتی مستقیم بر تولید داشته باشم، اتفاقا علاقه بسیاری هم داشتم و گویی سرنوشت من با بسته بندی گره خورده بود! ما در آن زمان تقریبا تنها مغازه چای در مشهد بودیم و روزانه حجم زیادی فروش نقدی داشتیم.اما پس ازمدتی در برهه ای از زمان با 200 میلیون تومان بدهی و 200 میلیون کالای امانی در سطح شهر روبرو شدیم. به همین دلیل طی یک تصمیم لحظه ای و شبانه تصمیم گرفتم تمام بسته های چای را توسط بازاریابان از سطح شهر جمع آوری کنم و برخلاف تصورم همان افرد که کالا امانی نمی فروختند به استقبال آن آمده و فروشی سالم و تثبیت شده برای شرکت به وجود آمد .

راه اندازی کارخانه و سنگی دیگر پیش پای شاهسوند!

فیصل که حالا به بخش های جذاب داستان «شاهسوند» رسیده است، صحبت هایش را از روزهای آغازین راه اندازی اولین و مجهزترین کارخانه در شرق کشور و سنگی که دوباره پیش پای شاهسوند قرار گرفت می گوید: «پس از مدتی کارگاه را به کارخانه بسته بندی تبدیل کردیم اما این بار هم مشکلی دیگر جلوی راه من باز شد؛ این بار باز هم تعزیرات یک رای آن هم 10 برابر دارایی من صادر کرد، این رای صادر شده بیش از 8 بار در بالاترین دادگاههای کشور نقض شد ولی با پافشاری افرادی خاص مجددا مفتوح که نهایتا با صرف هزینه اب به قیمت 12 سال از عمرم نهایتا مختومه و تبرئه شدم .

ظهور برندی جهانی بعد از فراز و نشیب های فراوان

این روایت های چندین سال فراز و نشیب و رویارویی با مشکلات فراوان یک تجارت بود؛ این روزها حالا «شاهسوند» به عنوان برندی جهانی با شاخص ها و موفقیت هایی چشمگیر ظهور کرده است که در صنعت مواد غذایی حرف های بسیاری برای گفتن دارد. فیصل مدیر گروه این شرکت درباره این فراز و نشیب ها و رسیدن به موفقیت ها می گوید: سال 83 کارخانه را به شهرک صنعتی منتقل و آن را به شرکت سهامی تبدیل کردم که  امروز 8 شرکت اقماری ماحصل کارم است که مهمترین آن شاهسوند زرین تولید کننده انواع چای، دمنوش و خشکبار و سایر موادغذایی می باشد .

وی از پیشرفت ها و نوآوری های «شاهسوند» نیز این طور می گوید: امروز بیش از 150 مدیر تحویل جامعه داده ام و با تفویض اختیار و اعتماد به پرسنل هنوز گزارش خطایی دریافت نکرده ام. یکی از  نوآوری های ما در بخش تحقیقاتی، چای کودک است که برای رشد استخوان کودک مفید است. این چای را برای اولین بار در جهان تولید کردیم که ثبت اختراع نیز و همچنین دیپلم افتخار بسته ها را در اولین نمایشگاه آثار طراحان بسته بندی کشور کسب کرده است. امروز با 46 سال سن و 31 سال سابقه و تجربه مستقیم، تنها عشق من منابع انسانی است و من از این که به مدیران و پرسنل خود اختیار تام دادم بسیار خوشحالم. ما در ایران حتی یک شرکت 100 ساله نداریم چون کارها و اختیارات تفویض نمی شود و مدیران می خواهند خودشان بر همه امور نظارت داشته باشند؛ در این موارد شرکت ها متکی به اشخاص است و زمانی که این اشخاص به هردلیل می روند کار از هم می پاشد.»

صحبت های پایانی فیصل هم از تجربه چندین ساله او در آزمون و خطاهای فراوان روایت دارد که می گوید: «هرشکستی که در زندگی با آن مواجه می شویم به تجربیات مان اضافه می شود، باید آن را به فال نیک بگیریم و من هم به خاطر اتفاقات سخت و مشکلات نگاهم تغییر کرد و پیشرفت کردم. اگر همه ما بپذیریم هر شکستی یک امتحان الهی است، قطعا از آن برای موفق شدن بیشتر استفاده خواهیم کرد.

و در نهایت اعتماد و اتحاد خانوادگی، بزرگتر سالاری و رعایت اصول تجاری و آنچه که شرع و دین مقدسمان توصیه کرده است همیشه و برای همه کس میتواند بهترین الگو و عامل موفقیت باشد .

منبع: روزنامه اقتصادی آسیا

آگوست 7th, 2016|

نظر خود را بنویسید