چای ترش

چای ترش

چای تُرش یا چای قرمز از کاسبرگ گیاه  Hibiscus Sabdariffa از خانواده مالواسه (Malvaceae) می باشد. در ايران اين گياه و محصول كاسبرگ آن به نام­های چای مكی يا چای قرمز و چای ترش شناخته می شود.

اين گياه در سراسر جهان در مناطق گرمسير و نيمه گرمسير يافت می شود. وطن اصلی اين گياه غرب آفريقا است.

 تركيب چای ترش

طعم ترش چای ترش بخاطر وجود اسید سیتریک و ویتامین C میباشد. كاسبرگ گياه چای ترش حاوی موسيلاژ و آنتوسيانين است. ماده اصلي رنگي آن، هبيسین است ، دانه هاي چاي مكي به عنوان يك منبع جديد از پروتئين و لیپيد مطرح می باشد. این چای دارای آنتی اکسیدان های ضد چربی خون است.

خواص و مصارف:

مقادیر زیاد آنتوسیانین Anthocyanins در کاسبرگ‌های گیاه نقش مهمی در کاهش فشارخون و خواص ضد سرطانی آن دارد. اثر کاهش دهنده فشار خون این گیاه را در طب سنتی بسیاری از کشورها، تایید می­کنند.

دم کرده­ این گیاه خنک ‌کننده­ بدن، رقیق و تصفیه ‌کننده خون، کنترل‌ کننده­ کلسترول خون، اختلالات کبدی و صفرایی و همچنین آرام ‌بخش است. برعکس چای که باعث دفع آهن می­شود، دم کرده­ برگ این گیاه منبعی غنی از آهن و مس است.

كاسبرگ در آب جوشيده می شود و به عنوان يك نوشيدنی برای افرادی که دارای حملات قلبی هستند کاربرد دارد. مصرف روزانه از این چای به بهبود جریان خون، تمدد اعصاب و کاهش  وزن کمک می‌کند.

از پودر آسیاب شده­ ی کاسبرگ آن می توان به عنوان طعم دهنده در کیک، شکلات و بستنی، سوپ، سس و پودرهاي خوراكی استفاده مي­شود. كاسبرگ دارای مقدار زيادی اسيد سيتريك و پكتين مي­باشد كه براي درست كردن مربا و ژله مفيد است. به عنوان مكمل رنگ قرمز در چاي گياهی و به عنوان منبع جايگزين قهوه می باشد.

كاسبرگ تازه پس از جوشاندن با شكر برای درست كردن شيرينی استفاده می شود يكی از مشهورترين نوشيدنی های تابستانی مكزيك است. در مصر در تابستان به صورت سرد و در زمستان گرم مصرف می شود در پاکستان از ترکیبات چای ترش به خصوص پکتین آن در صنعت آب میوه استفاده می شود. در هند غربی و آمریکای مرکزی اسانس چای ترش را برای تولید نوشابه هایی مانند لیموناد که از کاسبرگ آن تهیه می شود، استفاده می كنند.

رنگدانه های قرمز موجود در کاسبرگ گوشتی آن در صنایع غذایی و آرایشی مورد استفاده قرار می گیرد. از گلبرگ آن يك نوع رنگ زرد بدست مي­ايد كه مصرف پزشكی دارد .

طریقه ی مصرف چای قرمز

افرادی که دارای قند، چربی و فشارخون بالا هستند، می ‌توانند یک تا دو نوبت از چای روزانه ی خود را به چای قرمز اختصاص دهند و برای هر بار مصرف، 2-3 گرم از گل برگ‌ های چای قرمز را داخل یک فنجان ریـخـته و سپس آب جوش بر روی آن بریزند و سرپوشی گذاشته، 10 دقیقه بماند تا دم بکشد، سپس صاف کرده و میل کنید.

موارد منع مصرف چای ترش

ضروری است زنان باردار، شیرده و افرادی که قصد بارداری دارند بدون تجویز و نظر پزشک از مصرف این چای خودداری نمایند.

هم‌چنین به دلیل تأثیر این چای بر سطوح استروژن بدن، بهتر است افرادی که از قرص‌های ضد بارداری استفاده می‌کنند و یا زنان یائسه که تحت هورمون درمانی جایگزین هستند، از این چای استفاده نکنند.

مصرف این چای برای افرادی که فشارخون پایینی دارند، توصیه نمی‌شود.

هم‌چنین از آنجا که این چای منجر به کاهش فشارخون می‌شود بهتر است با معده خالی مصرف نشود. این توصیه خصوصاً در افراد دیابتی به دلیل تأثیر هیپوگلایسمیک این چای، باید جدی گرفته شود.