چای بسته بندی بهتر است یا چای فله؟

چای بسته بندی بهتر است یا چای فله؟

چای بسته بندی شده نسبت به چای غیر بسته بندی از جهات مختلف ارجحیت دارد.

 1. در چای غیر بسته بندی، امکان تقلب و مخلوط کردن چای پست بیشتر خواهد بود به علاوه چون این نوع چای در مغازه ها در داخل صندوق ها باز در معرض فروش گذارده می شود از نقطه نظر بهداشتی، جذب رطوبت و بوی نامطلوب قابل توصیه نمیباشد.
 2. در چای بسته بندی کیفیت و عطر و طعم چای بهتر و برای مدت بیشتری حفظ خواهد شد. در حالی که چای فله غیر بسته بندی شده زودتر کهنه و در اثر جذاب تدریجی رطوبت قسمت قابل ملاحظه از مرغوبیت خود را از دست خواهد داد. در بسیاری از کشورهای اروپایی و آمریکا عرضه و فروش چای غیر بسته بندی غیر قانونی است.
 3.  چای بسته بندی شده را میتوان به مدت ۶ ماه به خوبی نگهداری نمود بدون آنکه نقصان فاحشی در کیفیت و طعم آن وارد شود. مشروط بر اینکه نکات فنی در انتخاب مواد مورد نیاز صورت گرفته و در موقع بسته بندی فضای خالی وجود نداشته باشد.
 4.  چون چای بسته بندی از اختلاط چندین نوع مختلف چای با نظر خبرگان چشائی تهیه می شود دارای رنگ، عطر و طعم و کیفیت بهتری نسبت به چای غیر بسته بندی است مشروط بر اینکه چای بسته بندی شده از شرکت های معتبر داخلی و خارجی تهیه شده باشد.

در کلیه کشورهای اروپائی، امریکائی و حتی کشورهای مشترک المنافع روسیه عرضه و فروش چای غیر بسته بندی از نقطه نظر بهداشتی ممنوع می باشد. میزان چای بسته بندی در سطح جهان بر حسب شرایط اقتصادی، سطح تورم متفاوت است. برای مثال در کشور پر جمعیت هندوستان در سال ۱۹۶۰ مصرف چای بسته بندی رقمی معادل ۴۳ درصد کل چای مصرفی را تشکیل داد در حالیکه در دهه ۱۹۷۰ به واسطه افزایشی میزان تورم و بالا رفتن هزینه های تولید چای بسته بندی روند مصرف آن رو به کاهش نهاد و اختلاف فاحش چای بسته بندی و غیر بسته بندی مصرف کننده کم درآمد هندی را به سوی مصرف چای غیر بسته بندی سوق داد به طوری که در طی سال 1۹۹۲ میلادی از کل ۵۳۰ هزار تن چای مصرفی فقط ۲۸ درصد آن را چای بسته بندی تشکیل داد. در سال های اخیر دولت هندوستان در جهت افزایش اشتغال زائی و رفاه مصرف کنندگان داخلی و جلوگیری از تقلب با اعمال سیاست های تشویقی سهم چای بسته بندی مصرفی را نسبت به کل چای به ۷۰ درصد ارتقاء داده است.

ضایعات چای

در صنایع فرآوری چای ضایعات به موادی اطلاق می شود که وجود آن در چای خشک موجب نقصان روئیت، کاهش کیفیت و پایین آمدن ارزش اقتصادی چای در بازارهای جهانی می گردد. ضایعات چای از ساقه های قرمز رنگ چوبی بین برگهای غیر استاندارد و الیاف یا رگبرگهای سبک مویی شکل و برگهای خشکیده قسمت پلاس خانه و ریخت و پاش مراحل تولید تشکیل میگردد. هر قدر مواد خام مورد استفاده لطیف تر و برداشت محصول به موقع و بیشتر با استاندارد برگ چینی مطابقت داشته باشد مقدار ضایعات کمتر و بر عکس هر قدر برگ های چای مورد عمل ضخیم و خشن تر و در مراحل حمل و نقل آن از مزرعه بکارخانه و عملیات فرآوری بی دقتی و سهل انگاری بیشتری صورت گیرد میزان ضایعات افزون تر خواهد شد. در بین عملیات فرآوری شدت و ضعف پلاس شدن برگ ها نیز در افزایش ضایعات موثر است هرگاه جوانه ها غنچه و دو برگ و سه برگ در مرحله پلاس شدن بیشتر و یا کمتر از اندازه معین رطوبت خود را از دست بدهند در مرحله مالش دادن به جای تابیدن به تکه های کوچک و سبک وزن موسوم به پرک تبدیل می شوند که به علت سبک بودن در مرحله طبقه بندی چای لشگری وسیله ماشین جاواتانل و یا وزش باد ماشین خشک کن در اطراف ماشین پراکنده می گردند. بین عوامل فوق عرضه برگهای ضعیف و خشبی بیش از سایر عوامل در بالا بردن میزان ضایعات موثر است از نقطه نظر کارشناسی از میزان ضایعات آخرین مراحل تولید می توان به مرغوبیت مواد خام و صحت عملیات فرآوری پی برد هم چنین روش برداشت محصول نیز در افزایش میزان ضایعات تاثیرگذار است در برداشت محصول مکانیکی به علت غیر یکنواخت چین جوانه ها و چیدن توام جوانه ها و برگ های ضخیم مقدار ضایعات به میزان قابل ملاحظه ای نسبت به برگ چینی دستی فرق می کند. گاهی درصد ضایعات در برداشت ماشینی به بیش از بیست درصد فرونی می یابد.

موارد استفاده دارویی و صنعتی و کشاورزی از ضایعات چای

همانطور که گفته شد میزان ضایعات با نوع برگ چینی و روش تولید فرق می کند در کشورهای عمده چای خیز مقدار آن در پایان عملیات درجه بندی ارقام مختلف حداکثر ۳ تا 5/1 درصد بالغ میگردد. پس مانده های حاصل عملیات چایسازی حداقل حاوی ۲ تا 5/1 درصد کافئین و دارای مقادیری پلی فنل، رنگدانه ها و پلی مر، فلوراید، ویتامین P میباشد مواد موجود در ضایعات چای می توان می تواند کاربردهایی به شرح زیر داشته باشد:

 • استخراج کافئین مورد مصرف در صنایع دارویی
 • استفاده از رنگدانه ها برای استخراج رنگهای خوراکی صنایع غذایی و شیرینی پزی
 • کاربرد در صنایع رنگ آمیزی پشم و نساجی به عنوان تثبیت کننده رنگ ها
 • پلی مرها – پلی فنل های موجود در ضایعات چای می تواند جایگزین فنل در رزین – های فنلی – فرم آلدئید گردد.
 • پودر ضایعات چای می تواند به عنوان فیلتر مورد استفاده قرار گیرد.
 • از کاتشین های ضایعات می توان انتی اکسیدانت برای افزایش عمر مصرف روغن – های گیاهی استخراج نمود.
 • ضایعات چای می تواند در استخراج فلوراید مورد مصرف در صنایع دارویی به خصوصی ساخت خمیر دندان کاربرد داشته باشد.
 • ضایعات چای و بقایای هرس سالیانه در استخراج ویتامین P کاربرد صنعتی و دارویی دارد.
 • ضایعات چای میتواند در ترکیب خوراک دام، مالچ و کمپوس مورد استفاده قرار گیرد.
 • مانند دیگر بقایای گیاهی و حیوانی مخلوط کردن ضایعات چای با خاک مزرعه موجب اصلاح تدریجی بافت خاک و تأمین مواد آلی آن می گردد.