مزاج خود را بشناسید

مزاج خود را بشناسید

مزاج چیست؟

به حالتی که از تاثیر چیزی در محیط اطراف، بر انسان به وجود می آید طبع یا مزاج می گویند. مانند تاثیر سرمای کولر و یا گرمای بخاری که موجب سردی یا گرمی در انسان می شود.
حفظ تعادل بدن از نظر مزاجی یعنی حفظ سلامتی و هرگاه به هر دلیلی بدن از این حالت تعادل خارج شود؛ گرمی، سردی، خشکی یا رطوبت در آن افزایش یابد موجب بروز بیماری می شود. همچنین نوع تغذیه، پوشاک، خواب و بیداری و حالت های عصبی و روانی و ….. ارتباط مستقیمی با حالات طبیعی یا مزاجی هر فرد دارد؛ بنابراین برای داشتن زندگی سالم و موفق همه ما نیازمند شناخت مزاج خود هستیم.

خلط چیست؟

خلط به معنی آمیختن می باشد. زمانی که غذا در بدن شروع به هضم شدن می کند با شیره گوارشی موجود در کبد مخلوط شده و به مواد مفید در بدن تبدیل می شود، این مواد چهار خلط اصلی موجود در بدن یعنی: صفرا، سودا، بلغم و دم را بوجود می آورند.
کم یا زیاد شدن هرکدام از این خلط ها در بدن موجب تغییر شکل در بدن، تفاوت در صورت، زیبایی، چاقی یا لاغری، رنگ پوست، شکل و رنگ موها و پنهانی یا آشکاری رگ ها در بدن می شود و نیز توانایی ها و رفتارهای متفاوتی را در انسان به وجود می آورد.

معرفی انواع خلط:  

خلط دم (خون):

خلط دم بیشتر در کبد، قلب و رگ ها ساخته می شود. علت به وجود امدن خلط دم استفاده از خوراکی های متعادل و سازگار با مزاج است. وظایف مهم خلط دم جریان داشتن در سراسر بدن، رساندن غذا به قسمت های مختلف بدن و گرم و مرطوب نگه داشتن بدن است.
ویژگی های ظاهری افراد دموی:
از جمله ویژگی های افراد دموی می توان به سرخ بودن ÷وست زبان و صورت، داشتن پوست گرم و مرطوب، عرق زیاد، وجود دمل و جوش زیاد در بدن، بالا بودن سرعت رشد مو، نداشتن مشکل گوارشی، شیرین بودن طعم دهان، عادی بودن ترشحات بینی، داشتن لب های کلفت، سنگینی سر وبدن، داشتن احساس خستگی، سنگینی خواب، باهوش، داشتن مداوم وزوز گوش، ناسازگار با محیط های گرم، دارای دست و پا و اندام درشت، دارای رگ های برجسته، حرکات بدنی سریع و ناسازگار با خوراکی های گرم و شیرین اشاره نمود.
ویژگی های رفتاری و فکری افراد دموی :
این افراد پرانرژی، علاقه مند به ادبیات و موسیقی، دارای استعداد شاعری، مهربان، شجاع، تنوع طلب و بی علاقه به کارهای تکراری، خوش اخلاق و خوش رو، دور اندیش، شوخ طبع، دست و دل باز و دارای میل جنسی زیاد می باشند.

خلط صفرا:

صفرا در لغت به معنی زردی است؛ این خلط را در قدیم کف خون می گفتند. علت به وجود آمدن خلط صفرا مصرف غذاهایی با طبع گرم و غذاهای چرب و تند می باشد. از جمله وظایف مهم صفرا اگاه نمودن فرد از حالت دفع است.
ویژگی های ظاهری افراد صفراوی:
افراد صفراوی مزاج دارای پوست گرم و خشک هستند، رنگ پوست، زبان و چشم هایشان زرد است. جوش و آکنه های پوستی، خارش و گرمی دست و پا، طاسی یا ریزش مو در سنین جوانی، احساس خشکی در بینی، فرو رفتگی زیر چشم ها، میل به خوردن خوراکی های ترش، یبوست و بواسیر به علت خشک بودن مزاج، احساس بی حالی در حمام، داغی کف پاها و لذت بردن از نسیم سرد در این افراد دیده می شود.
ویژگی های رفتاری و فکری افراد صفراوی:
این افراد دارای پشت کار زیاد، مدیر و منظم، معتقد به برنامه ریزی در کارها، رک، کم حوصله، عصبانی و پرخاشگر، خشمگین، منفی نگر، پرحرف، علاقه مند به ادبیات و ریاضیات، با اراده، عاشق، حساس، آینده نگر، دقیق در تصمیم گیری، حاضرجواب، باهوش، لجباز، علاقه مند به ورزش های خشن مثل بوکس، کاراته و …. ،علاقه مند به کشیدن سیگار، ریزبین و میل جنسی متعادل می باشند.

خلط سودا:

سودا در کبد، استخوان، قلب و روده ها ساخته می شود و علت به وجود آمدن آن استفاده از غذاهای گرم با رطوبت کم، هضم نشدن درست غذا و باقی ماندن آن در بدن است. به طور معمول خلط سودا از خوردن زیاد چای، قهوه، نسکافه، بادمجان سرخ کرده، گوشت گاو و گوساله، ماست، دوغ، پنیر، شیرینی و ترشیجات ایجاد می شود.
از جمله وظایف مهم سودا تحریک اشتها، استخوان سازی و تسریع رشو مو و ناخن می باشد.
ویژگی های ظاهری افراد سوداوی:
این افراد دارای ویژگی هایی مثل: خون غلیظ و سیاه ، پوست تیره، دمل های چرکی، خال سیاه و لک های تیره، حساسیت های پوستی، بالا بودن سرعت رشد مو، سفید شدن زود رس موها، موهای زائد فراوان، احساس شور یا بی مزه بودن دهان خصوصا صبح ها، سیری زود هنگام، حساس به خوردن خوراکی های گرم و خشک یا سرد و خشک، امکان ابتلا به یبوست و بواسیر به علت خشکی مزاج، سوزش دهانه معده، دیر به دیر بیمار شدن، تیره شدن رنگ ادرار، کوچک بودن عضلات، گرفتگی های عضلانی، درد سیاتیک، بی خوابی و احساس گزگز شدن در بدن می باشد.
ویژگی های رفتاری و فکری افراد سوداوی:
این ویژگی ها شامل: ترس و دودلی، بی حوصلگی و افسردگی، منفی نگر، شکاک و مضطرب، ریزبین، مغرور، عصبی، فکر و خیال زیاد، غصه و خود خوری، زودرنجی، بیزاری از سروصدا، بی قرار و گوشه گیر، جدی، معتقد به برنامه ریزی در همه کارها، لجباز، قهرهای طولانی مدت و کینه ای می باشد. همچنین افراد سوداوی مزاج، خود را از همه کس بالاتر می دانند و میل جنسی زیادی دارند.

خلط بلغم:

این خلط در خون و ریه ساخته می شود و علت به وجود آمدن آن استفاده از خوراکی های سرد و مرطوب و کم بودن حرارت بدن به علل مختلف مانند: بیماری، مصرف داروی نامناسب و آب و هوای نامناسب می باشد.
بلغم قسمتی از خون است که باعث سفیدی و روشنی رنگ آن می شود. در واقع بلغم جانشین خلط خون است و هرگاه بنا به دلایلی خون از بدن شما خارج شود (مثل ضربه چاقو یا بریدگی) بلافاصله بلغم جای خلط خون را می گیرد.
از جمله وظایف مهم بلغم، آمادگی برای ذخیره سازی چربی اضافه و همچنین مرطوب نگهداشتن بدن برای تامین رطوبت آن و ایجاد شفافیت و نرمی در پوست می باشد.
ویژگی های ظاهری افراد بلغمی:
افراد بلغمی مزاج دارای پوست سفید، نرم و روشن، لک و پیس، دندان و ناخن های سست و شکننده، خالهای سفید و گوشتی، چشم سفید با پف زیر چشم، سفید شدن زودرس موها، پوست سرد و مرطوب، عرق سرد، کند بودن سرعت رشد موها، سرد بودن نوک انگشتان دست و پا، خواب زیاد، زبان مرطوب و سفید، عدم تشنگی، ترشی طعم دهان و معده ضعیف می باشند. همچنین این افراد تند غذا می خورند و نبض ضعیفی دارند.
بیماری هایی مانند سینوزیت، تکرر ادرا، سنگ کلیه و ورم پروستات در افراد بلغمی مزاج بیشتر دیده می شود و بدنشان با خوراکی های سرد ناسازگار است، همچنین در زمستان بدحال می شوند، از سرمای کولر فرار می کنند، به بخاری و پوشیدن لباس های گرم علاقه زیادی دارند و زود به زود مریض می شوند.
ویژگی های روحی و فکری افراد بلغمی:
این افراد سست اراده، تنبل، صلح طلب، دارای رفتار موذیانه، ترسو و محافظه کار هستند. کمتر دعوا می کنند و چرب زبان، شوخ طبع، کینه ای، فراموش کار، دارای میل جنسی ضعیف، ظریف و ریزبین، منظم و دقیق، حسابگر، آرام و گوشه گیر، منطقی و عاقل هستند.

نکته: از نظر مقدار و اندازه اخلاط در بدن، بین خلط سودا و خلط دم رابطه ای معکوس وجود دارد، بدین معنا که هرگاه خلط سودا در بدن زیاد شود، خلط دم کم می شود. همچنین بین خلط صفرا و سودا رابطه مستقیمی وجود دارد، بدین معنا که هر اندازه صفرا در بدن زیاد شود به دنبال آن خلط سودا نیز بیشتر می شود زیرا خلط صفرا، معمولا سازنده خلط سودا است. پس می توانیم بگوییم که یکی از علل لاغری در افراد صفراوی مزاج، می تواند وجود خلط سودا در بدن این افراد باشد.