كاكائو دارویی انرژی بخش و شادی آفرین

كاكائو دارویی انرژی بخش و شادی آفرین

شكلات داغ نیز ازجمله دیگر نوشیدنی‌های گرم است كه از شیر، شكلات و شكر تهیه می‌شود و امروزه نوشیدن آن در بسیاری از كشورها مورد توجه قرار گرفته است
در ابتدا این نوشیدنی تنها در میان افراد ثروتمند رایج بود و به عنوان شكلات نام برده می‌شد بعدها با شكلات‌های جامد و عرضه آنها به بازار نام این نوشیدنی از شكلات به شكلات داغ تغییر پیدا كرد

دانشمندان دانشگاه پزشکی هاروارد بر این باورند که روزانه یک یا دو فنجان شکلات گرم سلامت مغز را حفظ میکند و از افت فشار درمغزدر زمان فعالیت مغزی جلوگیری میکند و توصيه ميكنند  افراد در سخت ترین شرایط فکری با مصرف شکلات داغ قدرت مغز خود را افزایش و بازده بهتری کسب  نمايند.

از تركيبات اصلي شكلات داغ مي توان به كاكائو و عصاره مالت اشاره كرد.

مالت عبارت است از دانه‌های جوانه زده غلات (مخصوصاً جو) که منبع مناسبی از کربوهیدرات‌ها، پروتئین‌های تجزیه شده، انواع ویتامین‌های گروه B، املاح معدنی و ترکیبات غذایی و همچنین منبع قابل توجهی از آنزیم‌های تجزیه کننده نشاسته می‌باشد.

عصاره مالت به دليل فيبر بالا موجب کاهش خطر بیماری‌های قلبی و بعضی انواع سرطان می‌شود. كاكائو به عنوان دارویی انرژی بخش، شادی آفرین و تقویت كننده قلب شناخته می شود.

مهم‌ترین و قوی‌ترین آنتی اکسیدان در کاکائو فلاونوئید است، این ماده در شکلات داغ نیز باعث جلوگیری از لخته شدن خون، افزایش جریان خون و بهبود رسانیدن اکسیژن به مغز می‌شود که این امر زوال عقل را کاهش می‌دهد، مصرف کاکائو غنی از فلاونوئید همچنین به کاهش عوامل خطر ابتلا به دیابت کمک می کند فلاونوئید همچنین با کاهش کلسترول خون وکمک به دفع سموم مضر که باعث آسیب رسانیدن به سلول ها می‌شود، حائز اهمیت است.

کاکائو تلخ هم چنین با مقاومت در برابر هورمن انسولین باعث تنظیم قند خون می شود و مصرف کاکائو خالص خطر بروز دیابت نوع 2 را کاهش می‌دهد.

غلظت آنتی اکسیدان در کاکائو داغ، تقریبا دو تا سه برابر بیشتر از چای سبز و چهار تا پنج برابر بیشتر از چای سیاه است.

زنان یائسه مبتلا به کلسترول بالا می‌توانند از کاکائو به عنوان دارویی برای کاهش کلسترول بد خون به نام LDL و جلوگیری از بیماری های قلبی عروقی استفاده کنند.