قهوه سبز پيشنهاد تازه ای برای لاغری

قهوه سبز پيشنهاد تازه ای برای لاغری

اشرف حسن زاده، كارشناس R&D شركت شاهسوند زرين:

درخت قهوه درختی است همیشه سبز از تیره ی روناس که در نواحی گرمسیری رشد می کند. درخت قهوه دارای شاخه های فراوان و گل های سفید رنگ و خوشبویی می باشد که معمولا 9 ماه پس از گلدهی میوه آن میرسد.

دانستن این نکته ضروری است که قهوه سبز شکل اولیه قهوه ای می باشد که امروزه اغلب ما از آن استفاده می کنیم. قهوه سبز، دانه خام قهوه است. ميوه هاي قهوه قبل از رسيدن به رنگ  سبز و پس از رسيدن به رنگ هاي زرد ،قهوه اي يا متمايل به قرمزهستند .

مهم ترین ترکیبات دانه ی قهوه، کافئین و اسید کلروژنیک می باشد که عمده ی خواص قهوه از این دو ترکیب حاصل می شود.

اسید کلروژنیک، استر اسید کافئیک و اسید کینیک است که به عنوان یک آنتی اکسیدان شناخته می شود. اثرات متعددی برای اسيد كلروژنيك ذکر شده است که یکی از آن ها تحریک متابولیسم توسط این اسید می باشد. این ماده همزمان با تحریک کبد برای چربی سوزی، از آزاد شدن گلوکز در گردش خون نیز جلوگیری می کند. در نتيجه بدن به جای ذخیره چربی، از آن به عنوان سوخت استفاده می کند، چرا که قند خونِ در دسترس کاهش می یابد. کلوروژنیک اسید، قابلیت بدن را جهت ذخیره چربی کاهش می دهد و منجر به لاغري و تناسب اندام می شود.

كافئين از خانواده متيل گزانتين ها و يك محرك سيستم عصبی مركزی می باشد. تحقيقات صورت گرفته بر روي اين ماده نشان مي دهد، كافئين با افزايش گرمازايي، سطح انرژي در دسترس بدن را بالا برده و باعث افزايش مصرف انرژي مي شود، علاوه بر اين  كافئين باعث افزايش ترشحات معدي، افزایش میزان متابولیسم پایه و چربی سوزی در بدن می گردد.

كافئين علاوه بر تاثيري كه بر توليد انرژي دارد، مي تواند با افزايش فعاليت هاي فيزيكي به كاهش وزن كمك كند. اين ماده موجب افزايش غلظت سروتونين(میانجی عصبی) در ساقه مغز مي‌شود كه به عنوان عامل محرک  نورون هاي حركتي نخاع، موجب تحریک واحدهاي حركتي، عضلات اسکلتی می شود و بدین ترتیب کافئین با افزایش حساسیت واحدهای حرکتی به تحریک، خستگي را به تعويق انداخته و موجب افزایش استقامت و بهبود عملکرد حرکتی (جسمانی)می گردد.

بايد توجه داشت تا كنون هيچگونه عارضه ي جانبي مضر و خطرناكي در صورت مصرف در حد اعتدال قهوه ي سبز گزارش نشده است. ميزان مصرف  آن حدود 15 گرم در روز ( حداكثر2-3 ليوان در روز كه ميزان كافئين در هر ليوان حدود 80 ميلي گرم تخمين زده می شود) توصيه می شود. مصرف بيش از اندازه ی قهوه ی سبز به علت حضور اسيد كلروژنيك در آن ممكن است در برخی افراد منجر به سوزش معده، اسهال و كاهش اشتها شود. علاوه بر اين بايد اشاره كرد مصرف زياد قهوه ي سبز ( معادل بيش از 1/5 گرم كافئين در روز) ممكن است منجر به بروز مسموميت شود كه علايمي مانند بي خوابي، افزايش ضربان قلب، سرگيجه، سر درد، استفراغ، اسهال و كاهش اشتها را در پي دارد. همچنين مصرف زياد قهوه ممكن است منجر به اعتياد روحي و جسمي به كافئين گردد.

مصرف قهوه ي سبز به افرادی كه از ناراحتي هاي معدي مانند افزايش ترشح اسيد معده، زخم معده و زخم اثني عشر رنج مي برند به هيچ عنوان توصيه نمي گردد، زيرا همانطور كه ذكر شد، اسيد كلروژنيك و كافئين موجود در قهوه ي سبز باعث افزايش ترشحات معدي مي شوند.

مصرف قهوه ي سبز توسط افرادي كه منع مصرف كافئين دارند، مجاز نمي باشد.

مصرف قهوه ي سبز به زنان باردار و شيرده نيز توصيه نمي شود، زيرا مواد موثره ي قهوه ي سبز از طريق خون يا شير وارد بدن نوزاد مي شود و ممكن است موجب بروز مشكلاتي براي آن گردد. در طي آزمايشات صورت گرفته بر روي خانم هاي يائسه مشخص شد خانم هايي كه ميزان دريافتي كلسيم آن ها در هر روز كمتر از 800 ميلي گرم مي باشد مصرف روزانه 3 ليوان قهوه مي تواند باعث پوكي استخوان شود، در نتيجه توصيه مي شود اين افراد در صورت مصرف قهوه ي سبز به ميزان كافي شير بنوشند .

در صورت مصرف هرگونه داروي خاص لازم است  قبل از مصرف قهوه ي سبز  حتما با پزشك مشورت صورت گيرد، زيرا ممكن است مصرف هم زمان قهوه ي سبز با ساير داروها موجب بروز تداخلات دارويي گردد .

مزایای سلامت بخش قهوه سبز:

  • حفظ قند خون در شرایط سالم
  • پایین آورنده فشار خون
  • بهبود عملکرد قلبی- عروقی
  • خواص آنتی اکسیدانی
  • حذف رادیکال های آزاد از بدن به میزان دو برابر چای سبز و انگور

مراجع:

امامي، الف ؛ فصيحي، ش؛ مهرگان، ا  : مرجع گياهان داروئي. ج 2 و1،  نشر انديشه آور،  تهران، 1389.

Shimoda H, Seki E, Aitani M. Inhibitory effect of green coffee bean extract on fat accumulation and body weight gain in mice. BMC Complement Altern Med. 2006 Mar 17;6:9.