فواید مصرف قهوه برای سلامتی

فواید مصرف قهوه برای سلامتی

شاید دانستن این نکته که قهوه مفید و سالم است برای بعضی از افراد عجیب باشد. ولی واقعیت دارد. قهوه سرشار از آنتی اکسیدان­ها و مواد سودمند است که باعث بهبود سلامتی شما می­شوند. مطالعات نشان می­دهند که کسانی که قهوه می­نوشند کمتر در معرض برخی از بیماری­های خطرناک می­باشند. در این مقاله، برخی از مهم­ترین فواید نوشیدن قهوه که در مطالعات و آزمایش­های فراوان به اثبات رسیده است بیان می­شود:

1- قهوه درصد ابتلا به افسردگی را کاهش می­دهد.

تا کنون قهوه به عنوان یکی از عوامل در کاهش خطر ابتلا به سرطان­ های کبد و روده­ ی بزرگ که سومین و چهارمین سرطان­ های رایج در جهان هستند، شناخته شده است.

افرادی که 4 تا 5 فنجان قهوه در روز می­نوشند در حدود 40 درصد کمتر به سرطان کبد و 15 درصد کمتر به سرطان روده­ی بزرگ دچار می­شوند.

2- قهوه در کاهش درد مؤثر است.

تحقیقات انجام شده در دانشگاه ایلی نوی (Illinois University) نشان داده است که نوشیدن 2 تا 3 فنجان قهوه در روز می­تواند تا حدودی سطح دردهای آگاهانه را کاهش دهد. این تحقیقات در دانشگاه جورجیا (Georgia University) هم تکرار شد و نشان داد نوشیدن قهوه تا 48 درصد بر کاهش دردهای عضلانی مؤثر است.

3- قهوه به حفظ بافت ماهیچه ای کمک می­کند.

وقتی قهوه می­نوشید مغز شما ماده­ای ترشح می­کند به نام فاکتور نورون­زایی مشتق شده از مغز (Brain-Derived Neurotrophic Factor) یا (BDNF) که نیروی محرکه­ی ماهیچه­ها را قراهم می­آورد. بدون این فاکتور ضروری، ماهیچه­ها بیشتر به سمت ضعف می­روند. اساساً کافئین باعث جلوگیری از تحلیل قوای جسمانی در سنین بالا (کهنسالی) و همین­طور کاهش خطر آسیب و جراحت می­گردد.

4- قهوه باعث کاهش خطر ابتلا به نقرس می­شود.

نقرس نوعی بیماری است که به دنبال افزایش اسید اوریک خون پدیدار می­گردد. نوشیدن 6 فنجان قهوه به طرز چشمگیری (در حدود 59 درصد) خطر ابتلا به نقرس را در مردان کاهش می­دهد.