صندوقچه های شگفت انگیز

صندوقچه های شگفت انگیز

امروز چای ها در همان بسته ای که به فروش می رسند نگهداری می گردند. اما نخستین باری که چای در انگلستان در دسترس مردم قرار گرفت یکی از تاجران چای بنام Allex Fullerton دریافت که بهترین روش نگهداری برگ های چای، صندوقچه های گران قیمت و ظریف چای هستند.
در دوران اوج تجارت چای، ارزش برگ های چای که هزاران مایل را برای رسیدن به انگلستان می پیمودند هم سنگ طلا بود. بنابراین شایسته بود که این کالای گرانقدر در هنگام ورود در جایی ویژه نگهداری شود. صندوقچه های چای بهترین راه حل بودند و با طراحی پر زرق و برق و ظریفشان و نیز قفل و بندی که اغلب بر روی آنها تعبیه می شد بزودی به مکانی امن و مناسب برای برگ های گران قیمت خارجی تبدیل شدند. کلمه Caddy در زبان انگلیسی از کلمه Kati مالزیایی گرفته شده است که برای وزن بکار می رود و تقریبا معادل یک پوند یا 454 گرم است.

اولین قوطی های چای در دهه 1750 به بازار آمد. این قوطی ها که مانند صندوقچه ساخته می شدند اغلب از جنس چوب ماهون یا گردو بودند. در اواخر قرن هجدهم با افزایش تعداد خانواده هایی که به طور مرتب چای می نوشیدند نیاز به قوطی نیز بیشتر شد. در سال 1826 چای بسته بندی شده‌ (در قوطی های مقوایی) در انگلستان رواج یافت و همین امر موجب گردید تا صندوقچه های پر زرق و برق، اشیایی از مد افتاده و زائد بنظر آیند. امروزه قوطی های فلزی چای بسیار ساده تر از گذشتگان خود هستند.
شما می توانید انواع مختلف آنها را در همه جا از سوپر مارکت گرفته تا بقالی سر کوچه تان و نیز فروشگاه های مخصوص فروش چای خریداری نمایید. قوطی های چای جدید اغلب از فلز، چینی یا سرامیک ساخته می شوند. امروزه همانند دیگر اشیا قدیمی و عتیقه، بازار فروش صندوقچه های قدیمی چای از رونق خاصی برخوردار است و مجموعه داران علاقه مند از سراسر جهان برای خرید آنها به بازار انگلستان هجوم آورده اند و همین امر باعث افزایش سرسام آور قیمت آنها شده است. خانم آنتیگونه کلارک یکی از علاقه مندان این کسب و کار است که علاوه بر ارائه نظرات خود در برنامه “آنتیک” بی بی سی، فروشگاهی را نیز در شرق لندن برای فروش صندوقچه های چای عتیقه اداره می کند. به نظر خانم کلارک،‌قوطی های چای فقط محلی برای نگهداری چای نیستند بلکه نمودی از دوران اجتماعی محسور کننده و جذابی هستند که در آن نوشیدن چای مختص اعیان و اشراف بود.