حضور شاهسوند در سومین همایش ملی توسعه پایدار

Home/اخبار شاهسوند/حضور شاهسوند در سومین همایش ملی توسعه پایدار

حضور شاهسوند در سومین همایش ملی توسعه پایدار

سومین همایش توسعه پایدار با رویکرد بهبود محیط کسب وکار چهارشنبه 25 آذر و در محل اتاق بازرگانی، صنایع معادن و کشاورزی خراسان رضوی برگزار شد. این همایش دو روزه که به بررسی محیط کسب وکار می پردازد، میزبان اقتصاددانان و فعالان اقتصادی و پژوهشگران بسیاری از سطح کشور است. در ابتدای این همایش دکتر احمدی شادمهری، دبیر علمی این همایش و عضو هیئت علمی اقتصاد دانشگاه فردوسی به سخنرانی پرداخت. شادمهری ضمن تشکر و قدردانی از اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی خراسان رضوی، معرفی این همایش و محورهای آن به بررسی محیط کسب وکار کشور پرداخت و گفت: متاسفانه طی سالیان اخیر تاکید بسزایی بر متغیرهای کمی شده است در صورتی که هدف اصلی توسعه انسان ها و متغیرهای کیفی است. وی در ادامه با تاکید بر اهمیت دیرینه رابطه دولت و بخش خصوصی می افزاید: توسعه تنها با اتکا بر دولت یا بازار محقق نمی شود و ما نیازمند ترکیبی خردمندانه از همکاری دولت و بخش خصوصی هستیم .
در ادامه این همایش دکتر شاپور محمدی، معاونت وزیر اقتصاد نیز با تاکید بر این مهم که مشکل کشور ما کمبود سرمایه نیست بر اهمیت پرداختن به موضوع محیط کسب وکار اشاره کردو افزود:که دلیل این مهم که به با وجود سرمایه انسانی و منابع زیاد موجود کشور نتوانسته ایم به توسعه دست یابیم، وضعیت محیط کسب وکار است. محمدی به گزارش بانک جهانی اشاره می کند و می افزاید: طی سالیان اخیر شاهد بهبود رتبه ایران در شاخص سهولت انجام کسب وکار بوده ایم که دلیل آن را می توان اصلاح اطلاعات ارسالی در برخی از حوزه ها ب دانست و البته نمی توان از تلاش دیگر نهادهای موجود در بهبود این رتبه غافل شد. مانیز در وزارت امور اقتصادی و دارایی برنامه ها متعددی داشته ایم که از آنها می توان به ایجاد سیستم پنجره واحد، برقراری رابطه الیکترونیکی و اصلاح قوانین زاید کشور اشاره داشت.
دکتر عباس شاکری، اقتصاددان و عضو هیئت علمی دانشگاه علامه نیز دیگر سخنران این همایش بود که بر همه جانبه بودن موضوعات اقتصادی واجتماعی اشاره دارد و می افزاید دولت ها برای نظارت، ایجاد امنیت و انجام وظایف حاکمیتی خود نیازمند اخذ مالیات است و این وظایف دولت را نمی توان برای گروه خاصی محدود کرد، در نتیجه نباید گروه خاصی را از پرداخت مالیات را معاف کرد. برای ثبات و تداوم پرداخت مالیاتی نیازمند شفافیت هرچه بیشتر در این سیستم هستیم. اگر دولت دنبال اخذ مالیات است باید پاسخگویی ایجاد شود اصلا بحث کوچکی و بزرگی نیست و بسته به شرایط متفاوت زمانه باید سیاست های متفاوتی اتخاذ کرد اتفاقا در دوره گذار وظیفه دولت پررنگ تر است. شاکری در ادامه به نتایج پرداخت مالیات ها می پردازد و معتقد است مکفی و صحیح بودن مالیات ها می تواند برای گسترش فضای عمومی منجر شود.
دکتر جمشید پژویان، دیگر اقتصاددان روز اول این همایش بود که بررسی وضعیت مالیاتی کشور پرداخت و افزود: کسب وکار کشور به چند شاخص گزارش های بانک جهانی محدود نمی شود ما برای بهبود محیط کسب وکار نیازمند فضایی با موانع و هزینه های کمتر بر فعالان اقتصادی هستیم. وی در ادامه به بررسی نظام مالیاتی می پردازد و می گوید: دو نوع مالیات بر محیط کسب وکار بسیار تاثیرگذار است که از آنها می توان مالیات بر مشاغل و شرکت ها اشاره داشت که باید توجه داشت که مالیات بر شرکت ها فشار بسیاری بر تولیدکنندگان داخلی تحمیل کرده است. این اقتصاددان در انتها بر این مهم تاکید می کند که بازده بخش صنعت ما شش درصد و بخش ساختمان و تجارت قریب به 300-400 دررصد است اما چرا یی بهره وری صنعت را می توان در بهره وری پایین عامل کار دانست. پژویان دلیل این بهره وری پایین را قوانین نامناسب قانون کار و تامین اجتماعی می داند که محیط مناسبی را برای رشد و گسترش استعدادها و مهارت های نیروی کار فراهم نساخته است.

منبع خبر: اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی خراسان رضوی

نظر خود را بنویسید