تاریخچه چای نوشی در آمریکا

تاریخچه چای نوشی در آمریکا

آغاز چای نوشی در آمریکا

در اوایل قرن هفدهم چای نوشی بین مهاجرین اروپایی مستقر شده در سواحل اقیانوس اطلس ناشناخته بود. نوشیدن چای در آمریکا به وسیله مهاجرین هلندی پایه گذاران شهر نیوآمستردام یا نیویورک فعلی متداول گردید در قرن هفدهم که آمریکا یکی از مستعمرات امپراطوری بریتانیا به شمار می رفت طبق قوانین حاکم بر مستعمرات انگلیسی، خرید و فروش چای مستلزم اخذ پروانه کسب از حاکمان انگلیسی بود در سال 1670 اولین سری پروانه کسب مغازه چای فروشی در شهر ماساچوست برای دو نفر کسبه صادر گردید. با شروع قرن هجدهم نوشیدن چای علاوه بر شهر نیویورک در دیگر مستعمره نشین های انگلیس در آمریکا نظیر فیلادلفیا، جورجیا، داکوتا، پنسلوانیا، تگزاس و دیگر ایالتهای فعلی رایج گردید.

در شهر نیو آمستردام یا نیویورک برای صرف چای مردم قبل از ظهر و عصر به باغچه های مصفا و زیبایی می رفتند که به نام باغ چای تاسیس شده بود. باغچه های چای که اغلب واکس هال نیز گفته می شدند، معمولا در کنار چشمه سارهای آب روان دایر می گردید. از قرن هجدهم آمریکاییان نیز مانند دیگر اروپاییان به اهمیت کیفیت شیمیایی آب در طبخ چای پی برده بودند. در این زمان آب چشمه در گاری های مخصوص تحت عنوان آب چای (Tea water) در محله های مختلف شهر به فروش می رسید. در واکس هال یا قهوه خانه های خارج از شهر، چای با کمی کیک در اختیار مشتریان گذارده می شدو اغلب هنرمندان کنسرت هایی برای سرگرمی مردم در این گونه باغچه های چای برپا می داشتند. قبل از آنکه تهیه و نوشیدن چای به سبک انگلیسی ها در سرزمین آمریکا مرسوم شود، فرقه ای از مسیحان (پوریتیان) چای تلخ را همراه با کره و نمک می نوشیدند. گروهی از مهاجرین انگلیسی تبار نیز چای سبز وارداتی از کشور چین را همراه با کمی گلبرگ خشک شده معطر گل گاردنیا و کمی زعفران و ریشه زنبق می جوشاندند و پس از صاف کردن می نوشیدند این شیوه طبخ چای تا مدتها بین پاره ای از ساکنین اولیه اروپا رواج داشت.

مردم آمریکا تا قبل از چای نوشی مانند ساکنین بومی و به پیروی از مهاجرین فرانسوی روزانه چندین بار قهوه می نوشیدند قهوه مورد نیاز از کشور برزیل وارد می شد همزمان واردات چای به وسیله کمپانی هند شرقی و بازرگانان انگلیسی تبلیغات وسیعی را برای تشویق مردم به چای نوشی آغاز کردند.

به طور کلی نوشیدن چای دربین مهاجرین اروپایی و آسیایی آمریکا در طی قرن هفدهم و به سرعت بین اقشار مختلف به ویژه زمین داران بزرگ ایالات شمالی و جنوبی متداول گردید درآن زمان که اکثر طبقه متوسط کارگران و برده های سیاه پوست از مصرف کنندگان عمده قهوه به شمار می آمدند نوشیدن چای ارمغان گرانبهای سرزمین چین، سمبل تمکن مالی و ثروت و تجدد گرایی متولین و زمین داران یا فتودال ها به حساب می آمد. در اواخر قرن هجدهم حداقل یک سوم جمعیت آمریکا به جای نوشیدن قهوه چای را انتخاب کرده بودند. در نتیجه استقبال عمومی، چای یکی از اقلام غذایی وارداتی جامعه را تشکیل می داد. در سال 1760 حجم واردات سالیانه چای بعد از منسوجات و مصنوعات قرار داشت. واردات چای در انحصار کمپانی انگلیس هند شرقی قرار داشت و قیمت چای نسبت به قهوه بسیار گران و خرید آن برای افراد کم درآمد امکان پذیر نبود. در طی جنگهای داخلی فروشندگان دوره گرد در قبال فروش چای هم وزن آن از زمین داران بزرگ و اشراف سکه طلا دریافت می کردند. با وجود گرانی قیمت، میل تجددگرایی طبقه ثروتمند موجب بالا رفتن میزان مصرف چای گردید. برای مثال میزان چای وارداتی در سال 1790 از 600 تن به بیش از 6000 تن در سال 1825 بالغ گردید. بعد از استقلال، واردات چای از دست بازرگانان انگلیس خارج شد. از این زمان به بعد واردات مستقیم چای از چین سود هنگفتی عاید بازرگانان آمریکایی نمود.

ثروتی که از این راه عاید آنها گردید در توسعه صنعت نساجی به کار گرفته شد. بدین ترتیب می توان ادعا نمود که صنعت نساجی آمریکا به برکت چای نوشی مردم و تخصیص درآمد حاصل از داد و ستد چای پایه ریزی شده است. اختراع چای کیسه ای در اوایل قرن هجدهم به وسیله توماس سولیوان بازرگانی اهل نیویورک صورت گرفت. او با ریختن کمی چای خورد شده درکیسه های کوچک ابریشمی دوخته شده، دسترسی یه چای را برای آمریکاییان سریعتر نمود. بعدها ماشین های تمام اتوماتیک تولید چای کیسه ای از همین تجربه ساده توماس سولیوان ساخته شد. همچنین فکر و ایده تولید و فروش Ice-Tea به وسیله یکی دیگر از بازرگانان آمریکایی موسوم به ریچارد است که برای معرفی چای هندوستان در نمایشگاه بین المللی Saint-Louis شرکت کرده بود. چون به علت شدت گرما بازدیدکنندگان از دعوت به نوشیدن چای خودداری می کردند به فکر عرضه چای سرد افتاد که با استقبال مردم روبرو گشت.