از یک فرنچ پرس چه توقعی دارید؟

از یک فرنچ پرس چه توقعی دارید؟

فرنچ پرس یک دم آور قهوه است که در این روش قهوه ی آسیاب شده به طور کامل در آب غوطه ور می شود و یک فیلتر توری فلزی نیز دارد. این فیلتر باعث قوام و بادی بیشتر قهوه می شود و همچنین بخاطر روغن هایی که در دم کردن نهایی باقی می ماند و ذرات کمتر قهوه بافت نوشیدنی را افزایش می دهد. یک هشدار جدی برای کسانی که حس دهانی شن مانند یا خاکی را دوست ندارند، می دهم کافتیر برای شما مناسب نخواهد بود. توانایی کنترل تمام متغیرها در کافتیر مانند دمای آب، اندازه ی آسیاب ودمای دم آوری اجازه می دهد تا روشهای دم آوری بنا بر ترجیح هر فرد بهبود یابند.

چگونه مانند یک حرفه ای فرنچ پرس دم کنیم؟

در ابتدا چند متغیر مهم وجود دارند که شما باید قبل از دم آوری آنها را در نظر بگیرید.

1- اندازه آسیاب:

قبل از توضیح هر چیزی باید یک نکته مهم را بگوییم. شما باید قهوه تان را با یک آسیاب مته ای یا دندانه ای آسیاب کنید نه با یک وسیله ای مانند آسیاب تیغه ای یا آسیاب پودرکن. فرنچ پرس به شدت قابلیت این را دارد تا در آن از قهوه، عصاره گیری بیش از حد صورت گیرد. پس با توجه به این نکته اندازه درست آسیاب چیست؟‌باید کمی درشت باشد. دانه هایی تقریبا مانند شن . اگر اندازه آسیاب بسیار ریز باشد، آب بسیار سریع از قهوه عصاره می گیرد. این موضوع در بقیه متدهای دم آوری که قهوه در آنها به صورت کامل غوطه ور می شود، مشکلی ایجاد نمی کند. اما در کافتیر که فیلتر توری فلزی دارد باعث می شود تا دانه های ریز قهوه از آن عبور کند و در فنجان قهوه شما پر از ریز دانه های قهوه باشد.

2- نسبت قهوه به آب:

نسبت یک فرمول بسیار ساده دارد:‌وزن قهوه به وزن آب تقسیم می شود. یک نسبت متداول 1:15 است یعنی به ازای هر 15 گرم قهوه ی آسیاب شده، باید 225 گرم آب داشته باشیم. با این نسبت، دم آوری را آغاز کنید و آنرا با افزودن قهوه بیشتر یا استفاده از آب کمتر تنظیم کنید تا به بهترین نسبت مناسب سلیقه خودتان برسید.

3- دمای آب:

دمای آب متغیر دیگریست که می تواند بنا به ذائقه تغییر کند. اما برای شروع اجازه دهید تا آب به مدت 45 ثانیه پس از جوش آمدن کمی دور از منبع گرما بماند تا به دمای مناسب دم آوری یعنی 90 درجه ی سانتی گراد برسد.

4- زمان دم آوری:

زمان دم آوری بین 3 تا 5 دقیقه پیشنهاد شده است. برای رست های تیره تر 5 دقیقه زمان خیلی زیاد است و برای رست های روشن تر 3 دقیقه نیز بسیار کم است. یک دم آوری 4 دقیقه ای بهترین مدت زمان برای شروع است.

5- فرآیند دم آوری:

قهوه آسیاب شده تان را در تنگ فرنچ پرس که از قبل گرم شده است، بریزید. سپس آب را به آرامی بریزید و مطمئن شوید که تمامی سطح قهوه را می پوشاند. برای فرآیند خارج شدن گاز قهوه (Blooming یا preinfusion) دو برابر میزان قهوه آب بریزید و دریچه را درون پلانچر قرار دهید اما هنوز آنرا پرس نکنید! اجازه دهید تا 4 دقیقه بماند سپس فیلتر آنرا با دقت و به آرامی فرو ببرید و در اصطلاح آن را پرس کنید. قهوه تان را درون فنجان بریزید تا قهوه های باقی مانده در ته ظرف، وارد آن نشود. قهوه را سرو کنید و تمام!

نکات دم آوری فرنچ پرس:

  • اگر پرس کردن فیلتر فلزی دشوار است، نشان دهنده این است که اندازه آسیاب بسیار ریز است. اگر فیلتر فلزی خیلی راحت پرس می شود و مقاومت کمی دارد، یعنی اندازه آسیاب خیلی درشت است.
  • بلافاصله پس از دم آوری قهوه، آن را سرو کنید چرا که عصاره گیری همچنان ادامه خواهد داشت و این امر سبب اضافه شدن طعم های تلخ به قهوه شما می شود. اگر شما همه قهوه را به یکباره نمی نوشید آنرا در ظرف دیگری خالی کنید.
  • مطمئن شوید کافتیر را به خوبی تمیز کرده اید، چون ذرات قدیمی قهوه در فیلتر آن، گیر می کنند و روی قهوه تازه تاثیر بد می گذارند. بیشتر فیلترها به جهت تمیز کردن از هم باز می شوند.
  • اگر نتیجه شما را راضی نکرد. با تمامی متغیرها بازی کنید! درست کردن قهوه مانند سرگرمی و تجربه است. بهترین فنجان قهوه، آن است که شما از آن بیشترین لذت را بردید.